PL | EN
23.02.2017
06:31
17:06  (Warszawa)
Data: 2017-02-23
Wczoraj Polska była w zasięgu aktywnego niżu znad Norwegii. Z zachodu na wschód przemieszczał się ciepły front atmosferyczny, a po południu z północnego zachodu do centrum front chłodny. Napływało polarno-morskie powietrze, przejściowo za frontem ciepłym cieplejsze. Było zachmurzenie duże z rozpogodzeniami na północy kraju w drugiej połowie dnia. Miejscami występowały opady deszczu przemieszczające się z północnego zachodu na południowy wschód. Na Podlasiu, Suwalszczyźnie, oraz w górach padał również śnieg. Okresami opady miały umiarkowane natężenie, a lokalnie w strefie frontu chłodnego (głównie na Ziemi Lubuskiej i Łódzkiej oraz w Wielkopolsce) także silne. Na stacjach synoptycznych w godz. 07:00-19:00 najwięcej deszczu spadło w Zielonej Górze 15 mm i Poznaniu 11 mm. Temperatura maksymalna wyniosła od 3°C w Suwałkach do 13°C we Wrocławiu. Wiatr był umiarkowany i dość silny, na południu chwilami silny, a na wybrzeżu i w Tatrach także bardzo silny, w całym kraju porywisty, zachodni i południowo-zachodni. Najwyższe zanotowane porywy wiatru: 28 m/s (101 km/h) Kasprowy Wierch, 21 m/s (76 km/h) Łeba i Ustka, 20 m/s (72 km/h) Poznań i Słubice. Na Śnieżce średnia prędkość wiatru dochodziła do 27 m/s (97 km/h).
W nocy Polska pozostawała w zasięgu rozległego niżu z ośrodkiem nad Zatoką Botnicką, w strefie przemieszczającego się na południowy wschód frontu chłodnego, za którym napłynęło z zachodu chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie było duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami w północnej połowie kraju. W województwach południowych, a początkowo także centralnych padał deszcz, a wysoko w górach śnieg. Były to opady o charakterze ciągłym i natężeniu miejscami umiarkowanym, a lokalnie silnym. W pozostałej części kraju padał przelotny deszcz. Na stacjach synoptycznych w godz. 20:00-07:00 najwięcej deszczu spadło w: Wieluniu 13 mm, Sulejowie i Łodzi po 12 mm oraz w Legnicy i Lesznie po 10 mm. Temperatura minimalna wyniosła od 1°C w Kętrzynie do 5°C na Pomorzu Zachodnim oraz we Wrocławiu. Wiatr był umiarkowany i dość silny, na wybrzeżu okresami silny, w całym kraju porywisty, zachodni, tylko początkowo na południowym wschodzie kraju południowo-zachodni. Najwyższe zanotowane porywy wiatru: 26 m/s (94 km/h) Łeba; 24 m/s (86 km/h) Ustka; 23 m/s (83 ) Leszno, Lębork, Poznan i Racibórz; 22 m/s (79 km/h) Hel i Kłodzko; 21 m/s (76 km/h) Jelenia Góra, Koszalin i Zielona Góra; 20 m/s (72 km/h) Bielsko Biała. Wysoko w Tatrach wiatr był okresami bardzo silny, w porywach na Kasprowym Wierchu do 29 m/s (104 km/h), na Śnieżce średnia prędkość wiatru dochodziła do 33 m/s (119 km/h).
Dzisiaj od zachodu kraju zaznaczy się wpływ kolejnego niżu z ośrodkiem nad Morzem Północnym, a znad Niemiec nad Polskę nasunie się strefa frontu ciepłego, za którym napłynie cieplejsza masa powietrza polarno-morskiego. Ciśnienie powoli spada. Zachmurzenie będzie dziś duże, miejscami z większymi przejaśnieniami. W całym kraju opady deszczu, najsilniejsze na zachodzie i południu kraju, gdzie miejscami może spaść do 10 mm/12 godz. W górach opady deszcz ze śniegiem, a powyżej 1000 m n.p.m. śniegu. Prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach o 8 cm. Modele prognostyczne COSMO i ALADIN pokazują dziś opady głównie w województwach zachodnich i centralnych oraz na południu kraju, miejscami na zachodzie do 10 mm/12 godz. (ALADIN) lub nawet 15 mm/12 godz. (COSMO). Temperatura maksymalna wyniesie od 4°C miejscami na północnym wschodzie do około 7°C w centrum i 11°C na południowym zachodzie. Modele numeryczne GFS, COSMO i ALADIN prognozują dziś podobną temperaturę maksymalną, tylko nieco niższą na południu: do 9°C, a ALADIN także na północnym wschodzie: 3°C. Wiatr będzie dziś umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, a na wybrzeżu początkowo do 80 km/h, zachodni i południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, do 50 km/h, w porywach do 120 km/h, z kierunków zachodnich.

Kamil Walczak i Anna Nemec

Powyższa informacja jest opracowywana przez naszych specjalistów i aktualizowana jeden raz na dobę.

sms