PL | EN
24.01.2017
07:25
16:11  (Warszawa)

Poniższa informacja jest opracowywana przez naszych specjalistów i aktualizowana jeden raz na dobę.

Data: 2017-01-24
Wczoraj Polska była w zasięgu wyżu z rejonu Morza Czarnego, tylko na północy zaznaczył się wpływ płytkiej zatoki związanej z niżem z ośrodkiem nad Finlandią. Pozostawaliśmy w polarno-morskiej masie powietrza. Zachmurzenie było małe, tylko na północy i początkowo na krańcach wschodnich całkowite. Na Ziemi Lubuskiej, lokalnie na Pomorzu i w rejonie Krakowa do południa utrzymywała sie mgła, miejscami gęsta, ograniczająca widzialność do 100 m i osadzająca szadź. Gęsta i marznąca mgła w ciągu całego dnia występowała w Elblągu. Po południu na Pomorzu Zachodnim zaczął padać słaby śnieg, przejściowo notowano tam także opady marznącej mżawki powodującej gołoledź. Temperatura maksymalna wyniosła od -3°C w Słubicach i Gorzowie i Elblągu do 4°C w Tarnowie. Wiatr był słaby, na północy, w Bieszczadach oraz w Beskidzie Śląskim również umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich. Na Śnieżce okresami dość silny wiatr w porywach osiągał 19 m/s (68 km/h).
W nocy Polska była pod wpływem wału wyżowego rozciągającego się od Atlantyku po Morze Czarne, tylko północny wschód pozostawał w zasięgu wypełniającego się niżu znad zachodniej Rosji. Pozostawaliśmy w tej samej masie powietrza. Początkowo było bezchmurnie, tylko na północy i zachodzie zachmurzenie było umiarkowane i duże. Z upływem nocy stopniowo od północnego zachodu strefa dużego zachmurzenia objęła cały kraj, z wyjątkiem południowego wschodu. Miejscami na północy, zachodzie i w centrum padał słaby śnieg, a lokalnie marznąca mżawka powodująca gołoledź. Gdzieniegdzie na północy i południu występowały mgły, początkowo w rejonie Kielc widzialność ograniczona była do 100 m. Temperatura minimalna wyniosła od -14°C w Jeleniej Górze i Kielcach do 0°C w Helu. Wiatr był słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich i południowych.
Dzisiaj będziemy w zasięgu wyżu z centrami nad Francją i Niemcami w polarno-morskiej masie powietrza. Będzie zachmurzenie całkowite, na wybrzeżu możliwe przejaśnienia. W górach oraz początkowo na Podkarpaciu i południu Lubelszczyzny - bezchmurnie. Na wybrzeżu miejscami słabe opady mżawki lub deszczu ze śniegiem, na pozostałym obszarze Polski gdzieniegdzie słabe opady śniegu, śniegu ziarnistego lub marznącej mżawki. Modele sygnalizują możliwość niewielkich opadów gdzieniegdzie w całym kraju. Miejscami wystąpi mgła ograniczająca widzialność do 400 m. Temperatura maksymalna wyniesie od -5°C, -3°C na południowym wschodzie, około -1°C w centrum, do 2°C na północy i do 3°C na wybrzeżu; w kotlinach sudeckich około -3°C, a w dolinach karpackich od -7°C do -3°C. Niższą temperaturę maksymalną prognozuje model COSMO w województwach południowych, miejscami zaledwie -7°C, -6°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

Maria Waliniowska i Kamil Walczak
sms