PL | EN
26.06.2017
04:14
21:03  (Warszawa)
Data: 2017-06-26
Wczoraj Polska była na skraju rozległego układu niżowego z ośrodkami nad Skandynawią. Województwa północne były w zasięgu pofalowanego frontu atmosferycznego, który oddzielał chłodne powietrze polarno-morskie na północnym zachodzie i północy, od cieplejszego, również polarno-morskiego, na pozostałym obszarze. Było zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, zwłaszcza przed południem w południowej i wschodniej części kraju. Miejscami w północnej połowie kraju i na zachodzie padał przelotny deszcz, a na Kujawach, Mazurach, północnym Mazowszu i w Bieszczadach wystąpiły nieliczne burze. Opady gdzieniegdzie miały umiarkowane natężenie, a lokalnie silne (godzinowe natężenie opadów do 10 mm). Stacje synoptyczne w okresie 06-18 UTC pomierzyły: 13 mm opadu w Chojnicach, 10 mm w Szczecinku oraz po 9 mm w Szczecinie i Ustce. Temperatura maksymalna wyniosła od 19°C w Ustce i Łebie do 30°C w Tarnowie i Rzeszowie. Wiatr był słaby i umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, w porywach do 27 m/s (97 km/h) na Śnieżce oraz 18 m/s (65 km/h) w Olsztynie i Mikołajkach, z kierunków zachodnich i południowych.
W nocy byliśmy w zasięgu rozległego układu niżowego z ośrodkiem nad Szwecją. Na północy kraju przebiegała strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, związana z tym niżem. Byliśmy w powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie było umiarkowane i duże, gdzieniegdzie padał przelotny deszcz. W godzinach wieczornych na Podlasiu i Podkarpaciu zanotowano burze, w których opady miały silne, a punktowo także ulewne natężenie. W ciągu nocy w Bieszczadach padał deszcz o natężeniu ulewnym. Stacje telemetryczne w okresie 18-06 UTC zarejestrowały: 19,3 mm/h w Terce, 16,7 mm/h w Sakowczyku, 15,6 mm/h oraz 14,9 mm/h w Wisłoku Wielkim, 13,9 mm/h w Solinie-Jawor, 12,5 mm/h oraz 12,4 mm/h w Szczawnem, 12,1 mm/h w Dynowie, 11,3 mm/h w Orzechówce, 11,6 mm/h w Stuposianach, 10,9 mm/h w Kalnicy i Lesku, 10,3 mm/h w Nowym Żmigrodzie (wszystkie miejscowości w województwie podkarpackim) oraz 12,1 mm/h w Supraślu, 11,9 mm/h w Nowosiółkach, 11,8 mm/h w Burzynie, 11,6 mm/h w Tykocinie (województwo podlaskie). Na stacji synoptycznej w Lesku w godz. 20:00-08:00 spadło 15 mm deszczu. Temperatura minimalna wyniosła od 12°C w Resku, Szczecinku, Elblągu, Suwałkach i Chojnicach do 19°C w Tarnowie i Rzeszowie. Wiatr był słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 21 m/s (76 km/h) na Śnieżce, 17 m/s (60km/h) w Ustce oraz 16 m/s (58 km/h) w Łebie, z kierunków zachodnich.
Dzisiaj Polska będzie pozostawać na skraju niżu znad Północnego Bałtyku, a z północnego-zachodu na południe przemieszczać się będzie bardzo wolno chłodny front atmosferyczny. Będziemy w powietrzu polarno-morskim, chłodniejszym na północy kraju. W dzień zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, wystąpią przelotne opady deszczu, na południowym wschodzie i w Karpatach możliwe burze. Prognozowana suma opadów burzowych do 15 mm. Model ALADIN prognozuje dzisiaj opady na krańcach południowo-wschodnich oraz w Polsce Centralnej, najwięcej, do 20 mm w ciągu 12 godzin, w Bieszczadach. Z kolei modele COSMO i DWD prognozują opady także na tym samym obszarze, ale są to już sumy znacznie niższe, rzędu 7 mm/12godzin. Temperatura maksymalna wyniesie: na północy od 17°C do 21°C, na Śląsku Opolskim i Górnym oraz na południowym wschodzie od 24°C do 27°C, na pozostałym obszarze kraju od 21°C do 24°C. Prognoza temperatury maksymalnej według modeli COSMO i ALADIN jest podobna do prognozy naszych synoptyków, z tym że model ALADIN proponuje dzisiaj do 27°C także w Kotlinie Sandomierskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy umiarkowany i dość silny, a na wschodnim wybrzeżu dość silny i silny, porywisty, zachodni. Porywy wiatru na północy do 60 km/h, na wybrzeżu i w rejonach burz do 70 km/h.

Kamil Walczak i Grażyna Dąbrowska

Powyższa informacja jest opracowywana przez naszych specjalistów i aktualizowana jeden raz na dobę.

sms