PL | EN
19.10.2017
07:07
17:34  (Warszawa)
Data: 2017-10-19
Wczoraj Polska była na skraju wyżu z centrami nad Alpami i Bałkanami. Nad północną częścią kraju utrzymywała się strefa prawie stacjonarnego, mało aktywnego frontu atmosferycznego, który oddzielał powietrze pochodzenia zwrotnikowego na przeważającym obszarze kraju od polarnego morskiego nad krańcami północnymi. Zachmurzenie było małe, tylko w województwach północnych miejscami umiarkowane i duże, a po południu zachmurzenie wzrosło do dużego także na południowym zachodzie kraju. Rano na północy utrzymywała się gęsta mgła, na Ziemi Lubuskiej i w północnej części Mazowsza ograniczająca widzialność do 100 m. Temperatura maksymalna wyniosła od 14°C w Elblągu, Helu, Ustce, Koszalinie, Dźwirzynie, Kołobrzegu i Świnoujściu do 24°C w Przemyślu. Wiatr był słaby, zmienny, tylko nad morzem także umiarkowany, a w części wschodniej wybrzeża lokalnie dość silny, z zachodu. Na Kasprowym Wierchu okresami dość silny wiatr w porywach osiągał 17 m/s (61 km/h).
W nocy byliśmy w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Nad województwami północnymi pozostawała strefa stacjonarnego frontu atmosferycznego. Byliśmy w powietrzu pochodzenia zwrotnikowego. Zachmurzenie było duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami, ale szczególnie w południowej połowie kraju, utworzyła się mgła, w której widzialność była poniżej 300 metrów, a chwilami nawet poniżej 100 metrów. Temperatura minimalna wyniosła od 4°C w Szczecinie do 12°C w Helu i Gdańsku. Wiatr był słaby, w wielu miejscach była cisza, tylko w górach wiatr był umiarkowany, w porywach do 15 m/s (54 km/h) na Kasprowym Wierchu, z kierunków zmieniających się.
Dzisiaj sytuacja baryczna nad Polską nie ulegnie zmianie w porównaniu z dobą ubiegłą. W dzień zachmurzenie będzie przeważnie małe i umiarkowane, tylko na północy oraz na północnym wschodzie zachmurzenie duże i miejscami słabe opady deszczu lub mżawki. Model ALADIN prognozuje słabe opady deszczu na wschodnim wybrzeżu, Suwalszczyźnie i Podlasiu, a model COSMO tylko na wybrzeżu wschodnim. Rano i przed południem miejscami mgły ograniczające widzialność do 100 m i tam lokalnie zachmurzenie całkowite. Temperatura maksymalna wyniesie od 12°C miejscami na północy do 18°C w centrum i 20°C na południu, a w rejonach podgórskich 17°C, 19°C. Oba modele: ALADIN i COSMO prognozują nieco niższą temperaturę na północy kraju, 11°C, a model ALADIN także trochę wyższą na południowym wschodzie, 21°C. Wiatr przeważnie słaby, zmienny, jedynie na północnym zachodzie i na południowym wschodzie umiarkowany, z kierunków południowych.

Maria Waliniowska i Grażyna Dąbrowska

Powyższa informacja jest opracowywana przez naszych specjalistów i aktualizowana jeden raz na dobę.

sms