PL | EN
24.03.2017
05:25
17:58  (Warszawa)
Data: 2017-03-23
Wczoraj byliśmy w obszarze podwyższonego ciśnienia. Od Podlasia po Dolny Śląsk przebiegała strefa pofalowanego frontu, przemieszczającego się wolno na południowy wschód. Z zachodu napływało chłodne powietrze polarno-morskie. Było zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na północy i północnym zachodzie oraz początkowo w Bieszczadach. W południowo-wschodniej połowie kraju padał deszcz lub mżawka, okresami z umiarkowanym natężeniem, w Sudetach śnieg. W ciągu 12 godzin w Bielsku Białej spadło 13 mm, w Katowicach, Krakowie i Sandomierzu po 11 mm deszczu. Po południu opady stopniowo słabły. Temperatura maksymalna wyniosła od 5°C w Opolu, Kłodzku i Sulejowie do 13°C w Przemyślu. Wiatr był słaby i umiarkowany, lokalnie dość silny, w górach silny i bardzo silny, w porywach na Kasprowym Wierchu do 72 km/h, głównie z kierunków północnych, tylko na północy zachodni.
W nocy Polska była w zasięgu wyżu z centrum w rejonie Podlasia, tylko województwa południowe pozostawały w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Nad przeważający obszar kraju napływało chłodne powietrze polarno-morskie, jedynie nad krańce południowe cieplejsza masa powietrza polarno-morskiego. Zachmurzenie było duże z rozpogodzeniami. W części południowo-wschodniej padał słaby deszcz, a początkowo w Bieszczadach wystąpiły burze. Na południu Mazowsza przejściowo utworzyła się mgła, ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna wyniosła od -4°C w Białymstoku i Suwałkach do 6 °C w Słubicach. Wiatr był słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków wschodnich. Wysoko w górach wiatr był silny i bardzo silny, w porywach na Kasprowym Wierchu do 20 m/s (72 km/h).
Dzisiaj dostaniemy się pod wpływ płytkiej zatoki związanej z niżem w rejonie Zatoki Biskajskiej, a ciepły odcinek pofalowanego frontu z południa Polski przemieszczać się będzie do dzielnic centralnych. Jedynie województwa północne i północno-wschodnie pozostaną w zasięgu wyżu, którego centrum odsunie się nad Białoruś. Front ciepły oddzielał będzie chłodne powietrze polarno-morskie na północy, od ciepłego polarno-morskiego na południu kraju. Zachmurzenie będzie duże, w północnej połowie kraju początkowo małe i umiarkowane. Po południu na krańcach południowych większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Miejscami opady deszczu. W rejonach podgórskich możliwe burze. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 7°C do 11°C, na południu kraju od 11°C do 14°C, miejscami na południowym wschodzie do 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 60 km/h. Modele COSMO i DWD prognozują niewielkie opady w pasie od Pomorza Zachodniego przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką po południowo-wschodnią część Polski, do 6 mm/12 godzin na Pomorzu Zachodnim. Według modelu ALADIN padać będzie miejscami, z wyjątkiem północnego wschodu, do 13 mm/12 godzin na Podkarpaciu. Rozkład temperatury z modelu COSMO, GFS i ALADIN zbliżony jest do przewidywań naszych synoptyków.

Małgorzata Tomczuk i Maria Waliniowska

Powyższa informacja jest opracowywana przez naszych specjalistów i aktualizowana jeden raz na dobę.

sms