PL | EN
29.04.2017
05:06
20:00  (Warszawa)
Data: 2017-04-29
Wczoraj Polska była w zasięgu niżu z ośrodkami na Małopolską i Bałkanami. Na południowym wschodzie pozostawała strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Front ten rozdzielał ciepłe powietrze polarno-morskie na krańcach południowo-wschodnich od chłodnego, pochodzenia arktycznego, na pozostałym obszarze. Zachmurzenie było całkowite i duże z większymi przejaśnieniami na północnym zachodzie i południowym wschodzie. Na przeważającym obszarze kraju notowano ciągłe i przelotne opady deszczu, na Przedgórzu Sudeckim i w Kotlinie Kłodzkiej deszczu ze śniegiem, a w Karkonoszach śniegu. Opady chwilami miały umiarkowane, a w Tatrach także silne natężenie. W godz. 08:00-20:00 najwięcej deszczu zanotowały stacje synoptyczne: Kasprowy Wierch 35 mm, Zakopane 21 mm, Białystok 20 mm, Siedlce 18 mm i Bielsko-Biała 16 mm. Temperatura maksymalna wyniosła od 3°C w Kłodzku do 22°C w Przemyślu. Wiatr był słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, w górach silny i bardzo silny, w porywach do 32 m/s (115 km/h) na Kasprowym Wierchu, z kierunków północnych.
W nocy Polska była w zasięgu niżu, którego ośrodek wędrował znad Roztocza przez Białoruś i rano znalazł się nad Litwą. Na południowym wschodzie i wschodzie kraju oddziaływał jeszcze pofalowany front atmosferyczny. W drugiej połowie nocy na południowym zachodzie rozbudował się słaby klin wyżowy. Przeważający obszar kraju był w chłodnym powietrzu pochodzenia arktycznego, tylko krańce południowo wschodnie początkowo były w cieplejszym powietrzu. Było zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na zachodzie kraju. Miejscami występowały, na ogół ciągłe, opady deszczu, zwłaszcza na południu i wschodzie kraju. Gdzieniegdzie opady miały umiarkowane i silne natężenie, a punktowo na Podkarpaciu deszcz był ulewny (w Chorzelowie w ciągu godziny spadło 10,9 mm opadu). Najwyższe 12-godzinne sumy opadów zanotowane na stacjach synoptycznych wyniosły: 13 mm Tarnów; 10 mm Sandomierz. W górach okresami padał śnieg, a na Podhalu deszcz i mżawka przechodzące w śnieg. W drugiej połowie nocy w kotlinach górskich utworzyły się mgły, lokalnie ograniczały widzialność do 100 m. Temperatura minimalna wyniosła od -1°C w Jeleniej Górze do 6°C w Ustce, Terespolu i Włodawie. Wiatr był słaby i umiarkowany, początkowo w Tatrach dość silny, w porywach do 20 m/s (72 km/h) na Kasprowym Wierchu, północny, skręcający na zachodni. Na Śnieżce wiatr był silny i bardzo silny.
Dzisiaj południowa i zachodnia Polska będzie w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. Reszta kraju pozostanie pod wpływem niżu, którego ośrodek przemieści się w rejon Estonii. Napływać będzie powietrze pochodzenia arktycznego. Będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu. Miejscami burze w których może spaść nawet 10 mm deszczu. Modele przewidują opady miejscami w całym kraju, ale głównie na północnym zachodzie, tam według modelu COSMO lokalnie może spaść do 13 mm, a według modelu ALADIN do 20 mm. Temperatura maksymalna wyniesie od 7°C, 9°C na krańcach północnych do 11°C, 13°C w centrum i na południu. Wiatr będzie umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, porywisty, zachodni, na północy z kierunków północnych. Porywy wiatru do 55 km/h, na wybrzeżu do 65 km/h.

Grażyna Dąbrowska i Kamil Walczak

Powyższa informacja jest opracowywana przez naszych specjalistów i aktualizowana jeden raz na dobę.

sms