PL | EN
11.12.2017
07:33
15:25  (Warszawa)
Data: 2017-12-10
Wczoraj południowo-wschodnia Polska była w zasięgu płytkiego niżu znad Karpat Wschodnich. Reszta kraju była pod wpływem głębokiego i rozległego niżu znad Morza Norweskiego, tylko nad południowo-zachodnie krańce sięgał klin Wyżu Azorskiego. W południe nad zachodnią Polskę nasunął się front okluzji. Z północnego zachodu napływało chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. W województwach południowo-wschodnich zachmurzenie było całkowite, padał tam śnieg, na Podkarpaciu miejscami z umiarkowanym natężeniem, a w Bieszczadach miejscami z silnym. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie było duże z większymi przejaśnieniami, a przed południem w pasie od Niziny Śląskiej, przez centrum, Kujawy po Zatokę Gdańską i Mazury z rozpogodzeniami. W województwach północno-zachodnich padał słaby deszcz, na wybrzeżu i Pomorzu miejscami deszcz ze śniegiem, a lokalnie słaby śnieg. Na południowym zachodzie, a pod wieczór także w centrum kraju padał śnieg oraz gdzieniegdzie deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniosła od 0°C miejscami na północy, zachodzie i krańcach południowo-wschodnich do 4°C we Wrocławiu. W województwach wschodnich i południowo-wschodnich wiatr był słaby, zachodni, na pozostałym obszarze kraju umiarkowany, a na wybrzeżu chwilami dość silny, w porywach do 15 m/s (54 km/h) w Elblągu i Kłodzku, przeważnie południowo-zachodni. W szczytowych partiach Tatr wiatr był umiarkowany, a w Karkonoszach silny i bardzo silny. Na Śnieżce średnia prędkość wiatru osiągała 21 m/s (76 km/h), a porywy dochodziły do 29 m/s (104 km/h).
W nocy przeważająca część kraju pozostawała na skraju pogłębiającego się niżu znad Morza Norweskiego, tylko nad krańce południowe sięgał słaby klin wyżowy. Front okluzji szybko wędrował na wschód i rano był już poza Polską. Z zachodu napływało coraz chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego. Było zachmurzenie duże z nielicznymi rozpogodzeniami. Miejscami padał śnieg, lokalnie deszcz ze śniegiem, na wybrzeżu także deszcz. Na środkowym wybrzeżu wystąpiły pojedyńcze burze. Temperatura minimalna wyniosła od -3°C w Bielsku Białej, Jeleniej Górze, Katowicach, Kielcach, Krośnie i Suwałkach do 2°C w Helu, Kołobrzegu i Koszalinie. Wiatr był słaby i umiarkowany, na terenach podgórskich i na wschodnim wybrzeżu okresami dość silny, w porywach do 15 m/s (54 km/h) w Helu, z kierunków południowych i zachodnich. Na Śnieżce średnia prędkość wiatru osiągała 21 m/s (76 km/h), a porywy dochodziły do 25 m/s (90 km/h).
Dzisiaj stopniowo obejmie nas zatoka aktywnego niżu wędrującego znad Wysp Brytyjskich nad Holandię, tylko nad południowo-wschodnią częścią kraju utrzyma się słaby klin wyżowy. Pozostajemy w chłodnym powietrzu pochodzenia arktycznego. Będzie zachmurzenie umiarkowane i duże, na zachodzie i południu miejscami rozpogodzenia. Miejscami słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C, w kotlinach górskich lokalnie -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu oraz na południu Polski porywisty, południowy i południowo-zachodni. W rejonach podgórskich Karpat porywy wiatru do 100 km/h, a wysoko w górach do 130 km/h. Modele prognozują słabe opady głównie w północnej połowie kraju, wzdłuż zachodniej granicy oraz na terenach podgórskich, do 5 mm/12 godzin.

Anna Nemec i Małgorzata Tomczuk

Powyższa informacja jest opracowywana przez naszych specjalistów i aktualizowana jeden raz na dobę.

sms