PL | EN
05.06.2020
04:14
20:54  (Warszawa)
Burze - analiza
 Analiza burzowa
 05/06/2020 - 06.29 CET

Opis: 

Zgodnie z przewidywaniami, w drugiej połowie nocy niewielkie komórki burzowe przeszły wraz ze strefą frontową przez Wrocław nad południową Wielkopolskę w rejon Kalisza i tam zanikły. Godzinowe sumy opadów w tych burzach nie przekroczyły 10 mm. Obecnie burze nie występują. Szeroko rozbudowana strefa frontowa przemieszcza się właśnie przez Opolszczyznę, Wielkopolskę i Pomorze kierując się na wschód i północny wschód. Dziś pierwsze istotniejsze burze uaktywnią się najprawdopodobniej w drugiej połowie dnia.

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 06:29:00

Opracowano przez: Ewa Łapińska


Starsze opracowania

05.06.2020 06:29:00

Opis: Zgodnie z przewidywaniami, w drugiej połowie nocy niewielkie komórki burzowe przeszły wraz ze strefą frontową przez Wrocław nad południową Wielkopolskę w rejon Kalisza i tam zanikły. Godzinowe sumy opadów w tych burzach nie przekroczyły 10 mm. Obecnie burze nie występują. Szeroko rozbudowana strefa frontowa przemieszcza się właśnie przez Opolszczyznę, Wielkopolskę i Pomorze kierując się na wschód i północny wschód. Dziś pierwsze istotniejsze burze uaktywnią się najprawdopodobniej w drugiej połowie dnia.

Opracowano przez: Ewa Łapińska


04.06.2020 23:59:00

Opis: Nad zachodnią i południowo-zachodnią Polskę wkroczyła strefa frontu chłodnego na której występują przelotne opady deszczu o słabym i umiarkowanym natężeniu oraz gdzieniegdzie, pojedyncze i słabe burze. Burze te są krótkotrwałe i lokalne, powoli przemieszczają się wraz z całym systemem do centrum kraju. Ich aktywność może się utrzymywać całą noc.

Opracowano przez: Ewa Łapińska


04.06.2020 19:15:00

Opis: Pojedyncze, niewielkie komórki burzowe, wbudowane w strefę opadów warstwowych frontu ciepłego nadal występują na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Burze nie są gwałtowne, towarzyszą im głównie spokojne, okresami umiarkowane opady deszczu i nieliczne wyładowania. Godzinowe sumy opadów wynoszą od 5 mm do 10 mm. Burze nadal powoli będą się przemieszczały na północ i północny wschód, a ich aktywność będzie na podobnym poziomie lub powoli będzie słabnąć. Kolejnym rejonem gdzie w najbliższym czasie mogą również wystąpić rozproszone, na ogół słabe burze są obszary południowe województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Z południa, znad Czech i Słowacji powoli wkracza strefa dość dobrze rozwiniętej konwekcji wewnątrz wilgotnego, niestabilnego powietrza. W burzach tych możemy spodziewać się opadów deszczu do 15 mm i porywów wiatru do 55-60 km/h, początkowo niewykluczony również drobny grad.

Opracowano przez: Ewa Łapińska


04.06.2020 17:49:00

Opis: Na Dolnym Śląsku nadal występują burze, które powoli, wraz z przemieszczaniem się strefy frontowej, kierują się na północny wschód, w rejon Wrocławia. Niewielkie komórki wchodzą również nad południową Opolszczyznę. W burzach tych występują słabe, okresami umiarkowane opady deszczu o natężeniu do 20 mm/h. Burze te rozwinęły się w strefie frontu ciepłego, w ciepłej, niestabilnej masie powietrza, dlatego pionowy rozwój chmur burzowych nie jest zbyt intensywny, a głównym zjawiskiem towarszyszącym jest dość szeroka strefa opadów deszczu.

Opracowano przez: Ewa Łapińska


04.06.2020 15:53:00

Opis: W Polsce pojawiły się pierwsze burze. Pojedyncze komórki nasunęły się z południowego zachodu nad rejon Kotliny Kłodzkiej i nad obszar południowy woj. Lubuskiego (Gozdnica, Iłowo). Na ten moment komórki burzowe nie są bardzo wypiętrzone, towarzyszą im głównie słabe okresami umiarkowane opady deszczu do 5-8 mm/10 min. Cały układ powoli przemieszcza się na północny wschód. Aktywność burz w tym rejonie kraju będzie stopniowo się zwiększała.

Opracowano przez: Ewa Łapińska


04.06.2020 14:42:00

Opis: Nadal nad Polską burze nie występują. Gdzieniegdzie na północnym wschodzie rozwinęła się konwekcja z przelotnymi opadami deszczu ale nigdzie nie grzwmi. Powoli od południowego zachodu nasuwa się strefa frontowa, na której występują burze. Burze te bardzo stopniowo znad Czech będą wkraczały nad obszar Dolnego Śląska.

Opracowano przez: Ewa Łapińska


04.06.2020 12:30:00

Opis: Obecnie burze nad Polską nie występują. Na północnym wschodzie i w górach powoli rozwija się konwekcja i występują niewielkie, przelotne opady deszczu. W kolejnych 2 godzinach istnieje ryzyko wystąpienia pojedynczych, słabych burz na północnym wschodzie i gdzieniegdzie w górach.

Opracowano przez: Ewa Łapińska


04.06.2020 06:58:00

Opis: Burze nad Polską nie występują. Pierwsze dzisiaj burze możliwe będą na północnym wschodzie Polski, niewykluczone że jeszcze przed południem. Będą to niewielkie i pojedyncze komórki. Możliwy będzie punktowo silniejszy deszcz, opady drobnego gradu oraz wiatr do 65 km/h.

Opracowano przez: Szymon Ogórek


03.06.2020 20:51:00

Opis: Aktywność konwekcyjna stopniowo zanika, jedynie na wschodzie Polski miejscami występują jeszcze słabnące, przelotne opady deszczu.
W kolejnych godzinach nie przewiduje się występowania burz nad Polską, jedynie nadal, zwłaszcza na północnym wschodzie, możliwe będą przelotne opady deszczu.

Opracowano przez: Szymon Ogórek


03.06.2020 18:34:00

Opis: Aktualnie są pojedyncze burze nad Lubelszczyzną i północnym Mazowszem. Na wschodzie kraju miejscami pada przelotny deszcz, lokalnie możliwy jest opad drobnego gradu. Dzisiaj w rejonach burz miejscami spadło do 10 mm deszczu. Grad padał przed 18:00 w rejonie Lublina.
Prognoza na noc pozostaje bez zmian.

Opracowano przez: Witold Wiążewski


03.06.2020 16:31:00

Opis: W ciągu ostatnich dwu godzin burze występowały miejscami na obszarze od Podlasia przez Lubelszczyznę po Podkarpacie. Miejscami na Podlasiu i Podkarpaciu padał przelotny deszcz o natężeniu umiarkowanym, lokalnie suma opadów wynosiła około 7 mm. Porywy wiatru w rejonie burz dochodziły do około 50 km/h. Komórki konwekcyjne tworzą szlaki równoległe do linii przepływu. Aktualnie burze są na Lubelszczyźnie i na wschodzie Podkarpacia. W najbliższych godzinach możliwe są jeszcze burze na wschodzie kraju.

Opracowano przez: Witold Wiążewski


03.06.2020 14:35:00

Opis: Na wschodzie, w napływającej za frontem okluzji chwiejnej masie powietrza, pojawiły się już pierwsze burze i przelotne opady deszczu. Na wschodzie województwa poldlaskiego w ciagu ostatniej godziny spadło miejscami około 4 mm deszczu.
W ciągu najbliższych godzin na wschodzie aktywność burzowa będzie się wzmagać. Burze powinny się również pojawić w rejonie Sudetów i Karpat.

Opracowano przez: Witold WiążewskiMonitoring zjawisk konwekcyjnych prowadzony jest w ciągu dnia. W zależności od przebiegu warunków pogodowych wydawane są komunikaty informujące o aktualnej sytuacji. W ostatnim komunikacie (o godzinie 18.30) znajduje się także aktualizacja analizy warunków tworzenia burz na nadchodzącą noc.
sms