Przekierowanie na stronę za: 5 sekund
PL | EN
14.07.2020
04:30
20:53  (Warszawa)

Zbiorcza mapa radarowa Europy

Zbiorcza mapa radarowa Europy

Szanowni Państwo,

Z przyjemnością informujemy, że w dniu dzisiejszym w serwisie pogodowym IMGW-PIB www.pogodynka.pl zamieścimy zbiorczą mapę radarową Europy.  Mapa ta opracowana została w ramach projektu OPERA Eumetnet – EIG (IMGW jest członkiem tej organizacji). 

Jest to jedyny tego typu produkt certyfikowany przez 30 Państw Europy.

IMGW-PIB stale pracuje nad rozbudową infrastruktury radarowej w Polsce, czego dowodem jest ogłoszenie przetargu na budowę radaru na Górze św. Anny  w woj. opolskim.

Staramy się na bieżąco rozwijać nasz wachlarz produktów meteorologicznych poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i nowych technologii.

Milo nam poinformować, że już 9 września br., na stacji w Ramży  zostanie w trybie testowym uruchomiona nowa strategia skanowania, która pozwoli na generowanie wybranych produktów radarowych z dwukrotnie większą częstotliwością niż obecnie, w pełnym zasięgu 250 km.

Staramy się aby możliwości jakie dają radary były wpełni wykorzystane.

Pracujemy nad rozpoznawaniem zjawisk meteorologicznych w oparciu o produkty radarowe (rozpoznawanie typu opadu oraz prawdopodobieństwa wystąpienia gradu). Chcemy wdrożyć produkty dotyczące rozkładu wiatru. Testujemy również nowe produkty pozwalające na prognozowanie opadu i burz oparte na obrazach radarowych.

Liczymy ze nasze wysiłki spotkają się z Państwa uznaniem i spełnią Wasze oczekiwania.  

Udostępnianie społeczeństwu aktualnych informacji radarowych jest jednym z nadrzędnych celów działań IMGW-PIB. Obecnie informacje te udostępniane są poprzez stronę www.pogodynka.pl, m.pogodynka.pl oraz poprzez aplikacje Pogodynka Pro na platformy IOS i Android.


IMGW-PIB zamierza udostępniać dane radarowe każdemu, kto będzie chciał je wykorzystać w celu zwiększenia bezpieczeństwa obywateli w ramach inicjatyw propublico bono i nonprofit. Dbając równocześnie o bezpieczeństwo udostępnianych danych i ich jakość,  IMGW-PIB zamierza udostępnić dane radarowe innym podmiotom poprzez widget radarowy, który będzie w prosty sposób implemetowalny na stronach internetowych partnerów. Produkt ten będzie dostępny najpóźniej do końca października 2013.

Biuro Prasowe IMGW-PIBsms
Nowy serwis pogodowy