Przekierowanie na stronę za: 5 sekund
PL | EN
06.07.2020
04:21
20:59  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  06.07.2020 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 07.07.2020

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 07.07.2020

W Polsce północno-zachodniej początkowo niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka, w dzień poprawi się do co najmniej obojętnego, a wieczorem pogorszy się do niekorzystnego. Na wschodnim Pomorzu oraz na krańcach południowo-wschodnich, biotropia pogody rano będzie niekorzystna, a w pozostałej części dnia obojętna. Na pozostałym obszarze kraju początkowo niekorzystne warunki biometeorologiczne, w dzień poprawią się do korzystnych, a wieczorem osłabną do obojętnych.

Warunki biotermiczne

We wschodniej połowie kraju i na wschodzie Pomorza nastąpi istotne ochłodzenie w porównaniu do poprzedniej doby; odczuwalnie chłodniejszy będzie także poranek w zachodniej Polsce. Słabe obciążenie zimnem występować będzie rano na przeważającym obszarze kraju, w dzień lokalnie na wschodnim wybrzeżu, a wieczorem na wschodzie, w województwach północnych i miejscowo na Dolnym Śląsku (mapa). Subiektywne odczucie termiczne rano będzie się kształtowało w zakresie od bardzo zimno (jak na tę porę roku; lokalnie na Dolnym Śląsku i na wybrzeżu) do chłodno. W pozostałej części dnia dominować będzie odczucie chłodno (mapa).

Ocena warunków biometeorologicznych

W Polsce zachodniej porywisty wiatr, a na południowym wschodzie i lokalnie na wybrzeżu burze, mogą zakłócać nocny wypoczynek, powodując trudności z zasypianiem i sen niespokojny. Rano, z uwagi na istotne ochłodzenie i związany z nim duży wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu atmosferycznym, dominować będzie niekorzystna biotropia pogody; u wielu osób mogą występować trudności z koncentracją uwagi. Na wybrzeżu i na Dolnym Śląsku, dodatkowym czynnikiem niekorzystnie wpływającym na samopoczucie w godzinach porannych będzie występowanie odczucia bardzo zimno. W ciągu dnia na przeważającym obszarze Polski, pogoda ze zwiększonym dopływem bezpośredniego promieniowania słonecznego będzie przejściowo korzystnie wpływała na nastrój i sprawność psychofizyczną. W Polsce północnej, korzystny wpływ pogody na organizm człowieka może zostać osłabiony przez porywisty wiatr, który u osób ze skłonnością do meteoropatii może wywoływać objawy niepokoju. W godzinach wieczornych, wraz z nasuwaniem się zatoki niżu znad Skandynawii, warunki biometeorologiczne w Polsce północno-zachodniej będą stopniowo pogarszać się do niekorzystnych.

Rekomendacje

Z uwagi na istotne ochłodzenie, wychodząc z domu należy zadbać o ubiór dopasowany do panujących warunków termicznych (mapa). Mieszkańcy Polski północnej powinni dodatkowo stosować odzież chroniącą przed porywistym wiatrem. Osoby planujące aktywność na świeżym powietrzu na północy, w centrum i na południowym wschodzie kraju, powinny być przygotowane na wystąpienie przelotnych opadów deszczu.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  06.07.2020 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Pokaż szczegóły
sms
Nowy serwis pogodowy