NASZE PORTALE
Subskrypcja newslettera!
WYŚLIJ
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  24.05.2016 ,  Warszawa
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 25.05.2016

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 25.05.2016

Na przeważającym obszarze Polski, początkowo obojętne lub korzystne warunki biometeorologiczne, w ciągu dnia ulegną przejściowemu pogorszeniu. Na krańcach południowo-zachodnich niekorzystna biotropia pogody wieczorem osłabnie.

Ocena sytuacji barycznej

Polska będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem nad Niziną Rumuńską. Pozostaniemy w ciepłej masie powietrza polarno-morskiego. Nastąpi nieznaczny wzrost ciśnienia atmosferycznego. W ciągu dnia prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami (lokalnie z gradem); bez opadów - na wybrzeżu środkowym i w centrum. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w czasie burz dość silny (w porywach do 70 km/godz.).

Warunki biotermiczne

W godzinach południowych miejscami na Pomorzu oraz w centrum Polski przewidywane jest występowanie umiarkowanego obciążenia organizmu człowieka gorącem. Rano środowisko termiczne na zachodzie, południowym zachodzie i na południowym wschodzie oraz miejscami na wybrzeżu odczuwane będzie jako komfortowe lub na granicy komfortu i ciepła, na pozostałym obszarze Polski – jako ciepłe (miejscami na krańcach zachodnich i południowo-zachodnich, gdzie będzie wilgotno, może przeważać odczucie chłodu). W ciągu dnia będzie odczuwalnie ciepło lub gorąco (zwłaszcza w godzinach południowych na Pomorzu i Warmii oraz w centrum kraju); miejscami na krańcach zachodnich może być odczuwalnie komfortowo. Wieczorem na wybrzeżu, w województwach zachodnich, południowych i południowo-wschodnich odczucie termiczne będzie utrzymywać się w przedziale komfortu lub na granicy ciepła i komfortu; na pozostałym obszarze będzie odczuwalnie ciepło.

Ocena warunków biometeorologicznych

Na południowym zachodzie i krańcach zachodnich Polski nocny wypoczynek może zostać zakłócony przez burze (trudności z zasypianiem, sen niespokojny). W ciągu dnia, a zwłaszcza w godzinach południowych, na Pomorzu oraz w centrum kraju ciepłe środowisko termiczne może być przyczyną osłabienia sprawności psychofizycznej. W rejonach występowania burz u osób wrażliwych na bodźce atmosferyczne może pojawić się drażliwość.

Rekomendacje

Na przeważającym obszarze Polski pogoda, zwłaszcza w pierwszej połowie dnia, będzie sprzyjać podejmowania aktywności na otwartej przestrzeni, ale w godzinach południowych należy ograniczyć ekspozycję na słońce. Przebywając w terenie otwartym należy pamiętać o używaniu ciemnych okularów, osłonięciu głowy przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych oraz o ochronie skóry przy użyciu odpowiednio dobranych do karnacji kosmetyków z filtrami UV (patrz zakładka: Indeks UV, na stronie głównej Pogodynki). Na Pomorzu oraz w centrum Polski w najcieplejszej porze dnia należy unikać intensywnych wysiłków fizycznych; zaleca się przebywanie w miejscach zacienionych i przewiewnych. Należy też zwrócić uwagę na właściwe uzupełnianie wody traconej z organizmu w procesie wydzielania potu (patrz zakładka Pogodynki: Straty wody z organizmu).

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  24.05.2016 ,  Warszawa
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms
Pogodynka.pl jest serwisem informacyjnym Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej.
Copyright
IMGW 2007-2016 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polub nas