NASZE PORTALE
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  22.07.2016 ,  Warszawa
Grzegorz Kaliński

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 25.07.2016

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 25.07.2016

We wschodniej połowie kraju pogoda przez cały dzień będzie niekorzystnie wpływała na organizm człowieka. W Polsce południowo-zachodniej, początkowo korzystna biotropia pogody, ulegnie szybkiemu pogorszeniu do niekorzystnej. Na pozostałym obszarze kraju korzystne warunki biometeorologiczne w ciągu dnia ulegną przejściowemu pogorszeniu do przedziału niekorzystnych, a wieczorem poprawią się do obojętnych.

Ocena sytuacji barycznej

Przeważająca część Polski będzie w obszarze obniżonego ciśnienia atmosferycznego, jedynie na północy kraju zaznaczy się wpływ słabego wyżu znad Morza Bałtyckiego. Polska pozostanie w ciepłym powietrzu polarno-morskim. Ciśnienie atmosferyczne będzie powoli spadać. W ciągu dnia zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Niemal w całej Polsce będą występować opady deszczu i burze. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty.

Warunki biotermiczne

Rano w południowo-wschodniej połowie kraju występować będzie umiarkowane obciążenie organizmu człowieka gorącem. W ciągu dnia (a zwłaszcza w godzinach okołopołudniowych) prawie w całym kraju prognozowane jest wystąpienie silnego obciążenia gorącem, jedynie na wybrzeżu obciążenie będzie umiarkowane. Ranek na wschodzie i w centrum Polski będzie odczuwalnie gorący, duszny i parny; na pozostałym obszarze kraju, przy słabym wietrze, będzie dominować odczucie ciepła, jedynie na wybrzeżu odczucie termiczne będzie się utrzymywać na granicy komfortu i ciepła. W ciągu dnia we wschodniej połowie i w centrum kraju środowisko termiczne będzie odczuwane jako bardzo gorące, zaś na pozostałym obszarze – jako gorące; w całej Polsce będzie panowała duchota, a gdzieniegdzie na południu i północy będzie parno. Wieczorem w kraju będzie przeważać odczucie gorąca, na zachodzie i południowym zachodzie możliwe odczucie na granicy ciepła i gorąca, zaś na wybrzeżu – samego ciepła; w południowo-wschodniej połowie kraju będzie odczuwalnie parno, a miejscami także będzie panowało odczucie duchoty.

Ocena warunków biometeorologicznych

W zachodniej połowie Polski odczuwalnie ciepły, zaciszny poranek początkowo będzie korzystnie wpływał na nastrój i ogólne samopoczucie. W ciągu dnia pogoda silnie obciążająca układ termoregulacji człowieka, zagrażająca odwodnieniem i przegrzaniem organizmu, będzie niekorzystnie wpływała na sprawność psychofizyczną. Wysoka temperatura powietrza, uczucie duchoty i parności mogą być powodem występowania objawów znużenia, wyraźnego osłabienia wydolności fizycznej i obniżenia efektywności pracy umysłowej. W rejonach występowania burz osoby wrażliwe na bodźce pogodowe mogą odczuwać objawy drażliwości.

Rekomendacje

Rano w południowo-wschodniej połowie Polski, a w ciągu dnia w całym kraju należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego; zaleca się przebywanie w miejscach zacienionych i przewiewnych lub w pomieszczeniach klimatyzowanych. Niezbędne jest uzupełnianie płynów w ilości minimum > 0.25l/h (patrz zakładka - Straty wody z organizmu). Szczególną ochroną i troską powinny być otoczone małe dzieci, osoby osłabione, chore i w podeszłym wieku, gdyż są one najbardziej narażone na odwodnienie w bardzo ciepłych warunkach termicznych. Ze względu na niekorzystne warunki - wysoką zawartość pary wodnej w powietrzu (odczucie parności), a także panującą duchotę, dłuższy pobyt w terenie otwartym nie jest wskazany dla osób z dolegliwościami układu krążeniowo-oddechowego. Planując aktywność w terenie otwartym należy pamiętać o odpowiedniej odzieży chroniącej przed przemoknięciem oraz o właściwym zachowaniu podczas występowania burz.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  22.07.2016 ,  Warszawa
Grzegorz Kaliński

Pokaż szczegóły
sms
Pogodynka.pl jest serwisem informacyjnym Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej.
Copyright
IMGW 2007-2016 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polub nas