PL | EN
25.01.2020
07:24
16:11  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  24.01.2020 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 26.01.2020

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 26.01.2020

W Polsce północnej niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka w ciągu dnia poprawi się do obojętnego, natomiast na południu kraju na ogół obojętna biotropia pogody w dzień przejściowo poprawi się do korzystnej. W pasie od południowych rejonów województwa zachodniopomorskiego, przez centrum, po Lubelszczyznę warunki biometeorologiczne rano będą niekorzystne, w dzień korzystne, a wieczorem obojętne.

Warunki biotermiczne

W całej Polsce od rana do wieczora dominować będzie umiarkowane obciążenie organizmu człowieka zimnem. Tylko w godzinach porannych i wieczornych, lokalnie na Śląsku może wystąpić silny stres zimna (mapa). Warunki termiczne przez cały dzień będą odczuwane przeważnie jako komfortowe, jednak rano i wieczorem w Polsce południowej i zachodniej może wystąpić odczucie chłodno, a w godzinach okołopołudniowych na południu kraju przy słabym wietrze – odczucie ciepło (mapa).

Ocena warunków biometeorologicznych

Pogoda w Polsce będzie kształtowana przez wyż z centrum nad Rumunią. Niekorzystne warunki biometeorologiczne na północy kraju będą wynikały przede wszystkim z dużego zachmurzenia – niedostateczny dopływ bezpośredniego promieniowania słonecznego u wielu osób może powodować pogorszony nastrój. Na pozostałym obszarze Polski słoneczna pogoda ze słabym wiatrem i odczuwalnie komfortowymi warunkami termicznymi przez większość dnia będzie korzystnie wpływała na ogólne samopoczucie.

Rekomendacje

Rano i wieczorem w całej Polsce, a w ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju, przebywając dłużej w otwartej przestrzeni, w razie potrzeby należy stosować się do zaleceń klasy (-2) obciążenia termicznego. W Polsce południowej stabilna wyżowa pogoda ze zwiększonym dopływem bezpośredniego promieniowania słonecznego, odczuwalnie komfortowymi warunkami termicznymi i słabym wiatrem będzie zachęcała do spacerów i innych form rekreacji na świeżym powietrzu. Ekspozycja na promieniowanie słoneczne stymuluje naturalne procesy wytwarzania witaminy D3 w organizmie człowieka, przyczyniając się do poprawy ogólnej odporności organizmu. Z uwagi na występowanie warunków sprzyjających podwyższonemu zanieczyszczeniu powietrza (m.in. słabe przewiewanie), przed podjęciem aktywności na zewnątrz, zalecane jest sprawdzenie aktualnego stanu jakości powietrza.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  24.01.2020 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Pokaż szczegóły
sms