PL | EN
24.03.2017
05:25
17:58  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  23.03.2017 ,  Biomet
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 24.03.2017

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 24.03.2017

Rozbudowa nad Polską klina Wyżu Azorskiego wpłynie na poprawę warunków biometeorologicznych w Polsce do obojętnych, a na północnym wschodzie – do przejściowo korzystnych dla organizmu człowieka.

Ocena sytuacji barycznej

W nocy Polska północna będzie w zasięgu klina Wyżu Azorskiego, a pozostała część kraju - w obszarze niżu z ośrodkiem nad Bieszczadami, w strefie pofalowanego frontu chłodnego. W dzień front chłodny odsunie się na południowy wschód i klin wyżowy obejmie całą Polskę. Napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie, jedynie w nocy na południu kraju - powietrze cieplejsze. Nastąpi wzrost ciśnienia atmosferycznego. Rano na południu Polski mogą występować mgły ograniczające widzialność do 400 m. W ciągu dnia prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko początkowo na południu, w centrum i na wschodzie kraju - duże i miejscami opady deszczu lub mżawki. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południu Polski - porywisty.

Warunki biotermiczne

Występowanie umiarkowanego obciążenia organizmu człowieka zimnem przewidywane jest rano w północnej połowie Polski i na południowym zachodzie oraz wieczorem na przeważającym obszarze kraju, prócz krańców południowo-wschodnich. W godzinach porannych środowisko termiczne w Polsce odczuwane będzie przeważnie jako chłodne, na zachodzie, miejscami w centrum i na wschodnim wybrzeżu – jako zimne lub na granicy zimna i chłodu, a gdzieniegdzie na południowym wschodzie - pomiędzy chłodem i komfortem. W ciągu dnia dominować będzie odczucie komfortu, tylko na wschodnim wybrzeżu oraz na południu i południowym wschodzie kraju odczucie termiczne będzie utrzymywać się na granicy chłodu i komfortu lub w przedziale chłodu. Wieczorem na przeważającym obszarze Polski będzie odczuwalnie chłodno; na południowym wschodzie, miejscami w centrum i na krańcach wschodnich odczucie termiczne może utrzymywać się na granicy chłodu i komfortu lub w przedziale komfortu.

Ocena warunków biometeorologicznych

W pierwszej części dnia w województwach wschodnich i południowych pochmurne środowisko niżu może wpływać niekorzystnie na nastrój i sprawność psychofizyczną; osoby wrażliwe na bodźce atmosferyczne mogą mieć trudności ze skupieniem uwagi. Stopniowo niekorzystne warunki biometeorologiczne w tej części Polski będą słabnąć. Na pozostałym obszarze kraju, zwłaszcza na północnym wschodzie, dostatek światła słonecznego może w ciągu dnia wpływać korzystnie na ogólne samopoczucie.

Rekomendacje

Rano w północnej połowie Polski i na południowym zachodzie oraz wieczorem na przeważającym obszarze kraju, prócz krańców południowo-wschodnich, planując dłuższy pobyt na otwartym terenie, należy pamiętać o zabezpieczeniu przed wychłodzeniem głowy i kończyn. W ciągu dnia pogodne, suche środowisko klina wyżowego oraz łagodne warunki termiczne będą sprzyjać aktywności w przestrzeni otwartej. Ekspozycja na bezpośrednie promieniowania słoneczne stymuluje naturalne procesy wytwarzania witaminy D3 w organizmie człowieka i poprawia ogólny poziom odporności.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  23.03.2017 ,  Biomet
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms