PL | EN
17.12.2018
07:38
15:25  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  17.12.2018 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 18.12.2018

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 18.12.2018

W Polsce północno-zachodniej pogoda przez cały dzień będzie niekorzystnie wpływała na organizm człowieka. W Polsce wschodniej i na Pomorzu przeważnie niekorzystne warunki biometeorologiczne w ciągu dnia przejściowo osłabną do obojętnych. Na południu i południowym zachodzie niekorzystna biotropia pogody wieczorem osłabnie do obojętnej, a na pozostałym obszarze kraju początkowo obojętne warunki biometeorologiczne w ciągu dnia pogorszą się do niekorzystnych i jako takie utrzymają się aż do wieczora.

Ocena sytuacji barycznej

Polska będzie pod wpływem wyżu znad Rosji. W dzień nad województwa zachodnie nasunie się płytka niżowa z frontem okluzji. Nad przeważającą częścią kraju utrzyma się chłodne powietrze pochodzenia arktycznego, tylko nad dzielnice zachodnie z południa zacznie napływać cieplejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie atmosferyczne będzie rosnąć. W dzień zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami wystąpią słabe opady śniegu, na zachodzie i północnym zachodzie również deszczu ze śniegiem i deszczu oraz marznącego deszczu lub mżawki, powodujących gołoledź. Gdzieniegdzie na zachodzie kraju mgły ograniczające widzialność do 200 m, lokalnie mogą się utrzymywać przez cały dzień. Wiatr będzie słaby.

Warunki biotermiczne

Umiarkowane obciążenie organizmu człowieka zimnem występować będzie rano i wieczorem w całej Polsce, a w ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju prócz południa i południowego wschodu. Przez cały dzień w Polsce dominować będzie odczucie chłodu. Rano w województwach podlaskim, łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim będzie odczuwalnie komfortowo, a jedynie na Dolnym Śląsku odczucie będzie na granicy zimna i chłodu. W ciągu dnia w Polsce południowej, południowo-wschodniej, na Białostocczyźnie, lokalnie na Pomorzu i w województwie lubuskim będzie odczuwalnie komfortowo lub na granicy chłodu i komfortu. W godzinach wieczornych na wschodzie i północno-zachodnich krańcach Pomorza oraz na Śląsku będzie odczuwalnie komfortowo lub na pograniczu chłodu i komfortu, natomiast na Dolnym Śląsku wystąpi odczucie na granicy zimna i chłodu.

Ocena warunków biometeorologicznych

Przeważnie pochmurna pogoda z opadami śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu będzie niekorzystnie wpływała na nastrój i sprawność psychofizyczną. W strefie oddziaływania frontu atmosferycznego, u meteoropatów mogą występować wzmożone bóle. W dzień w miejscach występowania większych przejaśnień, pogoda może przejściowo pozytywnie wpływać na ogólne samopoczucie.

Rekomendacje

Rano i wieczorem w całej Polsce, a w ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju prócz południa i południowego wschodu, wychodząc na zewnątrz należy pamiętać o zabezpieczeniu przed wychłodzeniem głowy i kończyn. W godzinach porannych w Polsce północno-zachodniej, ze względu na możliwość występowania śliskości należy zachować szczególną ostrożność na ciągach komunikacyjnych. Mieszkańcy Polski zachodniej, północnej i krańców wschodnich przed wyjściem z domu powinni zaopatrzyć się w odzież chroniącą przed opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Ze względu na występowanie warunków sprzyjających zwiększonemu stężeniu zanieczyszczenia powietrza, przed podjęciem aktywności na zewnątrz zalecane jest sprawdzenie informacji dotyczących stanu jakości powietrza.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  17.12.2018 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Pokaż szczegóły
sms