PL | EN
27.10.2016
07:22
17:17  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  27.10.2016 ,  Warszawa
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 28.10.2016

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 28.10.2016

Warunki biometeorologiczne w Polsce będą na ogół niekorzystne dla organizmu człowieka. Jedynie początkowo na południowym wschodzie możliwa jest przewaga obojętnej biotropii pogody.

Ocena sytuacji barycznej

Polska będzie pod wpływem głębokiego niżu z ośrodkami nad Morzem Norweskim oraz nad Finlandią, jedynie początkowo krańce południowo wschodnie będą w zasięgu ustępującego wału wyżowego. Z zachodu napływać będzie ciepła polarno-morska masa powietrza. Z północnego zachodu na południowy wschód przemieszczać się będą fronty atmosferyczne - najpierw w nocy front okluzji, w dzień front ciepły, a następnie chłodny, za którym napłynie chłodniejsza polarno-morska masa powietrza. W nocy ciśnienie atmosferyczne będzie spadać, w dzień od północnego zachodu zacznie rosnąć. Rano gdzieniegdzie na południu spodziewane są mgły. W dzień dominować będzie w Polsce zachmurzenie duże. Miejscami, głównie na północy, będą występować opady deszczu. Wiatr na południu kraju będzie umiarkowany, na pozostałym obszarze - przeważnie umiarkowany, ale miejscami dość silny i porywisty (porywy wiatru w północnej połowie kraju do 60 km/godz., nad morzem i wysoko w górach - do 80 km/godz.).

Warunki biotermiczne

Warunki termiczne w Polsce zmienią się na chłodniejsze; w ciągu dnia na obszarze całego kraju wzrośnie prędkość wiatru. Występowanie umiarkowanego obciążenia organizmu człowieka zimnem przewidywane jest rano w całej Polsce, w ciągu dnia w województwach północnych i wschodnich (po lubelskie), wieczorem prawie w całym kraju, prócz woj. wielkopolskiego i lubuskiego (na wschodnim wybrzeżu możliwe jest wystąpienie silnego obciążenia organizmu zimnem). W godzinach porannych na krańcach wschodnich, na południu i południowym zachodzie środowisko termiczne odczuwane będzie jako zimne lub na granicy zimna i chłodu; na pozostałym obszarze kraju – jako chłodne. W ciągu dnia i wieczorem dominować będzie w Polsce odczucie chłodu.

Ocena warunków biometeorologicznych

W województwach północnych porywisty wiatr może zakłócać nocny wypoczynek (sen niespokojny). W ciągu dnia wietrzna pogoda może być przyczyną objawów niepokoju. Pochmurne, wilgotne środowisko skraj niżu z frontami atmosferycznymi będzie wpływać niekorzystnie na nastrój i sprawność psychofizyczną; u osób wrażliwych na bodźce meteorologiczne mogą występować objawy senności, wydłużenia czasu reakcji oraz bóle. Pod koniec dnia na krańcach zachodnich Polski niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka może nieco osłabnąć.

Rekomendacje

W godzinach porannych w całej Polsce, w ciągu dnia w województwach północnych i wschodnich (po lubelskie), wieczorem prawie w całym kraju, prócz woj. wielkopolskiego i lubuskiego, planując dłuższy pobyt na otwartym terenie należy pamiętać o zabezpieczeniu przed wychłodzeniem głowy i kończyn. Wieczorem na wschodnim wybrzeżu, w razie konieczności dłuższego pobytu na zewnątrz, zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej i zastosowanie cieplejszej odzieży, chroniącej przed wiatrem (patrz – zakładka „Izolacyjność odzieży” na stronie Biometeo Pogodynki).

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  27.10.2016 ,  Warszawa
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms
Pogodynka.pl jest serwisem informacyjnym Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej.
Copyright
IMGW 2007-2016 © Wszelkie prawa zastrzeżone.