PL | EN
23.06.2018
04:12
21:03  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  22.06.2018 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 24.06.2018

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 24.06.2018

Na przeważającym obszarze kraju niekorzystna biotropia pogody w godzinach wieczornych poprawi się do obojętnej. Na północy Polski przeważnie obojętne warunki biometeorologiczne w ciągu dnia przejściowo pogorszą się niekorzystnych. Na południu kraju przeważnie niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka w ciągu dnia może przejściowo osłabnąć. Jedynie na północnym wschodzie początkowo obojętna biotropia pogody w ciągu dnia pogorszy się do niekorzystnej.

Ocena sytuacji barycznej

Polska północna będzie w zasięgu płytkiego niżu, którego ośrodek znad Danii przemieści się na Pomorze; pozostały obszar będzie na skraju wyżu znad Wielkiej Brytanii. Pozostaniemy w powietrzu polarnym morskim. Ciśnienie atmosferyczne bez większych zmian. W dzień zachmurzenie będzie umiarkowane lub duże, miejscami będą występować przelotne opady deszczu, a wysoko w Tatrach śniegu. Na północy i wschodzie gdzieniegdzie wystąpią burze. Wiatr będzie umiarkowany, na wybrzeżu chwilami dość silny, w czasie burz porywisty.

Warunki biotermiczne

Rano w województwach północnych (prócz krańców zachodnich) prognozowane jest występowanie odczucia chłodu (na wschodnim wybrzeżu możliwe odczucie na granicy chłodu i komfortu termicznego), w pasie od województwa dolnośląskiego, przez łódzkie, świętokrzyskie, po lubelskie – odczucia na pograniczu bardzo zimno i zimno, na Podkarpaciu odczucia bardzo zimno, a na pozostałym obszarze kraju odczucia zimna. W dzień dominować będzie odczucie chłodu (w Wielkopolsce i na wybrzeżu będzie odczuwalnie na granicy chłodu i komfortu termicznego), natomiast na wschodnim Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach będzie odczuwalnie komfortowo. Wieczorem na Warmii i Mazurach, w Polsce północno-zachodniej, południowej i południowo-wschodniej oraz na Białostocczyźnie będzie odczuwalnie komfortowo lub w na pograniczu chłodu i komfortu, lokalnie na Dolnym Śląsku wystąpi odczucie zimna, natomiast na pozostałym obszarze kraju będzie odczuwalnie chłodno.

Ocena warunków biometeorologicznych

W nocy burze mogące występować w Polsce północno-wschodniej mogą zakłócać nocny wypoczynek (trudności z zasypianiem, sen niespokojny). Rano niekorzystne warunki biometeorologiczne będą wynikały głównie z występowania porywistego wiatru i warunków termicznych odczuwanych na granicy bardzo zimno i zimno lub w przedziale zimna. W dzień pochmurna i deszczowa pogoda z porywistym wiatrem będzie niekorzystnie wpływać na nastrój i sprawność psychofizyczną. Osoby wrażliwe na bodźce pogodowe w rejonach występowania porywistego wiatru mogą odczuwać objawy niepokoju, a w czasie burz objawy drażliwości. W Polsce środkowo-zachodniej i południowo-zachodniej u wielu osób mogą występować objawy senności i wydłużenia czasu reakcji. W rejonach występowania większych przejaśnień niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka może przejściowo słabnąć.

Rekomendacje

Planując dłuższy pobyt na zewnątrz należy pamiętać o stosowaniu odzieży o odpowiedniej termoizolacyjności (patrz zakładka: „Izolacyjność odzieży”), chroniącej przed deszczem i porywistym wiatrem. W rejonach występowania burz należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  22.06.2018 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Pokaż szczegóły
sms