PL | EN
10.12.2019
07:32
15:25  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  09.12.2019 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 10.12.2019

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 10.12.2019

Pogoda w Polsce przez większość dnia będzie niekorzystnie wpływać na organizm człowieka. W godzinach wieczornych niekorzystne warunki biometeorologiczne od południowego zachodu będą się poprawiać – na krańcach zachodnich do korzystnych, a na pozostałym obszarze zachodniej Polski, w centrum i na południu kraju – do obojętnych.

Warunki biotermiczne

Warunki termiczne prawie w całej Polsce (poza wschodem i krańcami północno-zachodnimi) zmienią się na istotnie chłodniejsze w porównaniu do wcześniejszej doby. Występowanie silnego obciążenia organizmu człowieka zimnem prognozowane jest rano i w dzień na przeważającym obszarze kraju (wyłączając województwa wschodnie, południowo-wschodnie oraz Warmię i Mazury), a wieczorem w Polsce środkowej, południowo-wschodniej, a także lokalnie na Śląsku i Dolnym Śląsku. Na pozostałym obszarze kraju niemal przez cały dzień będzie się utrzymywać umiarkowany stres zimna (mapa). Subiektywne odczucie termiczne przez cały dzień będzie się utrzymywało w zakresie od zimno do komfortowo; jedynie w godzinach wieczornych, lokalnie na wschodnim wybrzeżu może być odczuwalnie ciepło, jak na tę porę roku (mapa).

Ocena warunków biometeorologicznych

Porywisty wiatr utrzymujący się w nocy w północno-zachodniej połowie Polski, będzie niekorzystnie wpływał na jakość nocnego wypoczynku (trudności z zasypianiem, sen niespokojny). Pochmurna, deszczowa i wietrzna pogoda kształtowana przez zatokę niżu znad Morza Barentsa oraz towarzyszący jej front okluzji przemieszczający się z zachodu na wschód kraju, przez większość dnia będzie niekorzystnie wpływać na nastrój i sprawność psychofizyczną. W strefie oddziaływania frontu atmosferycznego, u meteoropatów mogą występować wzmożone dolegliwości bólowe. Z uwagi na napływ chłodniejszej masy powietrza, szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego i towarzyszący im istotny wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu atmosferycznym, osoby wrażliwe na bodźce pogodowe mogą odczuwać trudności z koncentracją uwagi. U osób ze skłonnością do meteoropatii, porywisty wiatr może wywoływać objawy niepokoju. W godzinach popołudniowych, wraz z rozbudowywaniem się od południowego zachodu klina wyżu znad zachodniej Europy, niekorzystne warunki biometeorologiczne będą stopniowo słabły do obojętnych. Jedynie na krańcach zachodnich, po osłabnięciu porywistego wiatru i ustąpieniu dużego zachmurzenia, w godzinach późnopopołudniowych, pogoda może przejściowo korzystnie wpływać na nastrój.

Rekomendacje

Rano i w dzień na przeważającym obszarze kraju (wyłączając województwa wschodnie, południowo-wschodnie oraz Warmię i Mazury), a wieczorem w Polsce środkowej, południowo-wschodniej, a także lokalnie na Śląsku i Dolnym Śląsku, przebywając dłużej w otwartej przestrzeni należy stosować się do zaleceń klasy (-3) obciążenia termicznego; na pozostałym obszarze kraju od rana do wieczora zalecane jest stosowanie się do zaleceń klasy (-2). Niżowa, deszczowa pogoda z porywistym wiatrem i silnym stresem zimna nie będzie zachęcała do spędzania czasu na zewnątrz. Wychodząc z domu należy pamiętać o zaopatrzeniu się w odzież o zwiększonej izolacyjności termicznej (mapa), która dodatkowo będzie chroniła przed opadami deszczu i porywistym wiatrem.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  09.12.2019 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Pokaż szczegóły
sms