PL | EN
26.09.2016
06:28
18:25  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  23.09.2016 ,  Warszawa
Grzegorz Kaliński

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 26.09.2016

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 26.09.2016

W całej Polsce początkowo obojętne warunki biometeorologiczne w ciągu dnia poprawią się do korzystnych i jako takie będą się utrzymywać aż do wieczora.

Ocena sytuacji barycznej

Pogodę w Polsce będzie kształtował rozległy układ wysokiego ciśnienia znad Finlandii. W dalszym ciągu pozostawać będziemy w suchym powietrzu polarno-morskim – na wschodzie chłodniejszym, natomiast na zachodzie cieplejszym. Ciśnienie atmosferyczne będzie powoli rosło. Zachmurzenie na południu kraju będzie małe, zaś na pozostałym obszarze umiarkowane. Wiatr będzie słaby.

Warunki biotermiczne

Rano na zachodzie, miejscami na południu i krańcach północnych będzie odczuwalnie zimno; na pozostałym obszarze kraju odczucie termiczne będzie na granicy zimna i chłodu. Dzień prawie w całej w całej Polsce będzie odczuwalnie komfortowy, jedynie miejscami na wybrzeżu i na południowym wschodzie kraju będzie możliwe odczucie termiczne na pograniczu chłodu i komfortu. Wieczór będzie odczuwalnie chłodny, jedynie na południu i miejscami w centrum kraju odczucie termiczne będzie w przedziale zimna i chłodu.

Ocena warunków biometeorologicznych

Utrzymująca się w dalszym ciągu wyżowa, sucha i słoneczna pogoda ze słabym wiatrem, a także utrzymujące się w ciągu dnia komfortowe, nieobciążające układu termoregulacji człowieka, warunki termiczne będą korzystnie wpływały na nastrój i sprawność psychofizyczną.

Rekomendacje

Ze względu na brak obciążeń termicznych pobyt w terenie otwartym jest szczególnie wskazany, także dla dzieci i osób starszych. Ruch na świeżym powietrzu i kąpiele słoneczne wpłyną korzystnie na samopoczucie, a także na poprawę ogólnej odporności organizmu.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  23.09.2016 ,  Warszawa
Grzegorz Kaliński

Pokaż szczegóły
sms
Pogodynka.pl jest serwisem informacyjnym Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej.
Copyright
IMGW 2007-2016 © Wszelkie prawa zastrzeżone.