PL | EN
30.08.2016
05:43
19:28  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  30.08.2016 ,  Warszawa
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 31.08.2016

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 31.08.2016

Na przeważającym obszarze Polski dominować będzie korzystna biotropia pogody, zwłaszcza w godzinach porannych i wieczornych. Na północnym zachodzie i krańcach zachodnich korzystny wpływ pogody na organizm człowieka zaznaczy się głównie rano, na północnym wschodzie – wieczorem. W ciągu dnia w całym kraju możliwe jest przejściowe pogorszenie warunków biometeorologicznych.

Ocena sytuacji barycznej

Polska będzie pod wpływem wyżu z centrum nad południowymi Niemcami, Czechami i południowo-wschodnią Polską, w polarno-morskiej masie powietrza. W dzień na północy kraju zaznaczy się strefa słabo aktywnego frontu ciepłego. W nocy i przed południem przewiduje się wzrost ciśnienia atmosferycznego, po południu - spadek. W dzień na przeważającym obszarze kraju dominować będzie zachmurzenie małe, jedynie na krańcach północnych i na północnym wschodzie - umiarkowane. Na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie możliwe są słabe opady deszczu. Wiatr będzie na ogół słaby, jedynie na krańcach północnych okresami umiarkowany.

Warunki biotermiczne

Warunki termiczne na obszarze Polski zmienią się na cieplejsze, niż w poprzednim dniu (zmniejszy się prędkość wiatru, będzie słonecznie). W godzinach okołopołudniowych prawie w całym kraju (prócz krańców północno-wschodnich oraz południowo-zachodnich) możliwe jest występowanie umiarkowanego obciążenia organizmu człowieka gorącem. Rano środowisko termiczne odczuwane będzie na ogół jako komfortowe, jedynie na krańcach północnych i północno-wschodnich – pomiędzy komfortem i chłodem lub w przedziale chłodu. W ciągu dnia dominować będzie odczucie ciepła; miejscami odczucie termiczne będzie utrzymywać się na granicy ciepła i gorąca lub w przedziale gorąca (zwłaszcza w godzinach okołopołudniowych). Wieczorem na przeważającym obszarze kraju powróci odczucie komfortu termicznego, tylko na południowym wschodzie środowisko termiczne może być odczuwane pomiędzy komfortem i chłodem.

Ocena warunków biometeorologicznych

Najbliższej nocy stabilne środowisko obejmującego Polskę wyżu zapewni zdrowy, głęboki sen, zwłaszcza w południowo-zachodniej części kraju. W ciągu dnia sucha, słoneczna pogoda będzie wpływać na ogół korzystnie na nastrój i sprawność psychofizyczną, szczególnie rano i wieczorem. W godzinach okołopołudniowych umiarkowanie uciążliwe dla organizmu człowieka środowisko termiczne może być przyczyną senności, znużenia, wydłużenia czasu reakcji.

Rekomendacje

Kształtowana przez wyż sucha i słoneczna pogoda w Polsce od rana do wieczora będzie sprzyjać różnego typu aktywności na otwartej przestrzenie. Rekreacja w terenie otwartym może łagodzić przewidywane objawy senności.Jednak w godzinach okołopołudniowych zalecane jest unikanie intensywnego wysiłku fizycznego; należy też zwrócić uwagę na właściwe uzupełnianie wody traconej z organizmu w procesie nasilonego wydzielania potu (patrz zakładka - Straty wody z organizmu). Przebywając w terenie otwartym należy pamiętać o stosowaniu ciemnych okularów i nakrycia głowy oraz o ochronie skóry przy użyciu odpowiednio dobranych do karnacji kosmetyków z filtrami UV (patrz zakładka „Indeks UV” na stronie głównej Pogodynki); należy unikać opalania się w godzinach okołopołudniowych.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  30.08.2016 ,  Warszawa
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms
Pogodynka.pl jest serwisem informacyjnym Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej.
Copyright
IMGW 2007-2016 © Wszelkie prawa zastrzeżone.