PL | EN
22.01.2017
07:27
16:07  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  20.01.2017 ,  Warszawa
Grzegorz Kaliński

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 23.01.2017

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 23.01.2017

Na północy i na północnym wschodzie Polski utrzyma sie przewaga niekorzytsnej biotropii pogody. Na południu niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka wystąpi głównie rano i wieczorem, w związku z zimnym środowiskiem termicznym. Na pozostałym obszarze kraju, przeważnie obojętne warunki biometeorologiczne, ulegną pogorszeniu pod koniec dnia.

Ocena sytuacji barycznej

Polska przejdzie w zasięg zatoki niżu znad Skandynawii. Z zachodu napływać będzie polarna morska masa powietrza. Przewidywany jest dalszy spadek ciśnienia atmosferycznego. W ciągu dnia zachmurzenie na przeważającym obszarze Polski będzie duże i umiarkowane, na południowym zachodzie - duże z większymi przejaśnieniami, a na południu kraju - małe. Na północnym wschodzie kraju możliwe są opady marznącej mżawki. Na północy wiatr będzie umiarkowany, natomiast na pozostałym obszarze kraju – na ogół słaby.

Warunki biotermiczne

Rano w Polsce południowej (prócz wschodu) i na wybrzeżu występować będzie silne obciążenie organizmu człowieka zimnem; na pozostałym obszarze kraju obciążenie zimnem będzie umiarkowane. W ciągu dnia w całej Polsce utrzymywać się będzie umiarkowane obciążenie zimnem. Wieczorem silne obciążenie zimnem prognozowane jest dla wschodniego wybrzeża, a także dla Polski środkowej i południowej (prócz województw wschodnich i zachodnich); na pozostałym obszarze kraju występować będzie umiarkowane obciążenie zimnem. Poranek na przeważającym obszarze kraju, a wieczór w południowej połowie Polski, będzie wilgotny. Rano w województwach południowych będzie na ogół odczuwalnie bardzo zimno, w północno-wschodniej połowie kraju będzie odczuwalnie chłodno, natomiast na pozostałym obszarze przeważać będzie odczucie zimna. W ciągu dnia dominować będzie odczucie chłodu, na zachodzie i południowym zachodzie będzie odczuwalnie zimno, a w Polsce południowo-wschodniej, przy słabym wietrze, możliwe będzie odczucie komfortu termicznego. Wieczorem w Polsce północnej i wschodniej będzie odczuwalnie chłodno, na południu odczucie termiczne będzie się utrzymywało na granicy bardzo zimno i zimno, zaś na pozostałym obszarze kraju będzie odczuwalnie zimno.

Ocena warunków biometeorologicznych

Niekorzystne warunki biometeorologiczne w Polsce południowej rano i wieczorem będą związane głównie z silnym obciążeniem układu termoregulacji człowieka zimnem. W rejonach przewagi dużego zachmurzenia w ciągu dnia, u osób wrażliwych na bodźce pogodowe mogą utrzymywać się objawy gorszego samopoczucia. Na obszarach występowania rozpogodzeń (głównie na południu kraju), zwiększony dopływ bezpośredniego promieniowania słonecznego może przejściowo pozytywnie wpływać na nastrój.

Rekomendacje

Rano na przeważającym obszarze południowej Polski i na wybrzeżu, a wieczorem w Polsce środkowej i południowej (prócz wschodu i zachodu) i na wschodnim wybrzeżu, w razie konieczności dłuższego pobytu na zewnątrz, zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej i zastosowanie odzieży o odpowiednio zwiększonych właściwościach izolacyjnych (patrz – zakładka „Izolacyjność odzieży” na stronie Biometeo Pogodynki). Na pozostałym obszarze Polski, od rana do wieczora, planując dłuższy pobyt w terenie otwartym należy pamiętać o zabezpieczeniu przed wychłodzeniem głowy i kończyn. W rejonach występowania marznących opadów mżawki (głównie na północnym wschodzie kraju) należy zachować szczególną ostrożność na ciągach komunikacyjnych. Słoneczna pogoda, zwłaszcza na południu kraju, będzie zachęcała do podejmowania aktywności w terenie otwartym. Ekspozycja na bezpośrednie promieniowania słoneczne sprzyja naturalnym procesom wytwarzania witaminy D3 w organizmie człowieka i przyczynia się do wzmocnienia ogólnej odporności organizmu.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  20.01.2017 ,  Warszawa
Grzegorz Kaliński

Pokaż szczegóły
sms