NASZE PORTALE
Subskrypcja newslettera!
WYŚLIJ
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  29.04.2016 ,  Warszawa
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 02.05.2016

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 02.05.2016

Warunki biometeorologiczne w Polsce będą na ogół obojętne. Na północnym zachodzie przez większą część dnia pogoda może wpływać korzystnie na organizm człowieka. Na wschodzie, a zwłaszcza na południowym wschodzie, początkowo obojętna biotropia pogody, stopniowo będzie ulegała pogorszeniu.

Ocena sytuacji barycznej

Polska będzie w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia, jedynie południowa część kraju pozostanie w zasięgu zatoki niżu znad Adriatyku. Na krańcach wschodnich pogodę będzie kształtować linia zbieżności. Nad Polską będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Ciśnienie atmosferyczne będzie wolno spadać. W ciągu dnia na południu i południowym wschodzie przewidywane jest zachmurzenie duże z opadami deszczu; możliwe są większe przejaśnienia. Na pozostałym obszarze kraju będzie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, z przelotnymi opadami deszczu. Na wschodzie i północnym wschodzie możliwe są burze. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, tylko na wybrzeżu zachodnim okresami dość silny (w czasie burz wiatr porywisty).

Warunki biotermiczne

Rano środowisko termiczne odczuwane będzie w Polsce przeważnie jako chłodne, tylko miejscami na wschodzie na granicy chłodu i komfortu lub w przedziale komfortu. W ciągu dnia odczuwany będzie komfort termiczny lub ciepło (zwłaszcza w godzinach południowych); jedynie miejscami na wybrzeżu może przeważać odczucie chłodu. Wieczorem dominować będzie odczucie komfortu, prócz wybrzeża, gdzie będzie odczuwalnie chłodno.

Ocena warunków biometeorologicznych

Na przeważającym obszarze Polski pogoda nie powinna zakłócać funkcji organizmu człowieka. Na północnym zachodzie zwiększony dopływ bezpośredniego promieniowania słonecznego oraz odczuwalnie komfortowe lub ciepłe środowisko termiczne będą korzystnie wpływać na nastrój i ogólne samopoczucie. We wschodniej części kraju, a zwłaszcza na południowym wschodzie, pochmurne środowisko zatoki niżowej i opady deszczu mogą powodować pogorszenie sprawności psychofizycznej. U osób wrażliwych na bodźce atmosferyczne mogą występować objawy senności i wydłużenia czasu reakcji; w rejonach występowania burz może pojawić się drażliwość.

Rekomendacje

Na przeważającym obszarze Polski prognozowany typ pogody będzie sprzyjać spacerom i innym formom rekreacji w terenie otwartym; we wschodniej części kraju planując aktywność na otwartej przestrzeni należy pamiętać o odzieży chroniącej przed deszczem.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  29.04.2016 ,  Warszawa
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms
Pogodynka.pl jest serwisem informacyjnym Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej.
Copyright
IMGW 2007-2016 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polub nas