PL | EN
21.04.2018
05:22
19:46  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  20.04.2018 ,  Biomet
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 22.04.2018

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 22.04.2018

W Małopolsce i na Podkarpaci rano będzie przeważać niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka, ale w ciągu dnia biotropia pogody poprawi się do obojętnej, a wieczorem - do korzystnej. Na pozostałym obszarze kraju początkowo na ogół korzystne warunki biometeorologiczne, w ciągu dnia osłabną do obojętnych; na zachodzie wieczorem - ulegną pogorszeniu do niekorzystnych.

Ocena sytuacji barycznej

Polska znajdzie się pod wpływem wyżu z centrum na pograniczu Niemiec i Polski, w chłodnym powietrzu polarnym morskim. Ciśnienie atmosferyczne w nocy nieco wzrośnie, w dzień będzie spadać. W ciągu dnia prognozowane jest w Polsce zachmurzenie małe i umiarkowane. Wiatr na zachodzie kraju będzie na ogół słaby, na wschodzie - słaby i umiarkowany.

Warunki biotermiczne

Rano na wschodnim wybrzeżu możliwe jest wystąpienie umiarkowanego obciążenia organizmu człowieka zimnem. W ciągu dnia miejscami na południowym zachodzie może występować umiarkowane obciążenie ciepłem (przy słabym wietrze). W godzinach porannych środowisko termiczne odczuwane będzie na krańcach północnych i na północnym wschodzie Polski, po Mazowsze i Lubelszczyznę, jako chłodne lub pomiędzy chłodem i komfortem (tylko na wschodnim wybrzeżu – jako zimne), na pozostałym obszarze kraju – jako komfortowe. W ciągu dnia dominować będzie w Polsce odczucie ciepła (na południowym zachodzie odczucie termiczne miejscami może utrzymywać się na granicy ciepła i gorąca); gdzieniegdzie na wschodzie oraz na krańcach północnych oduczcie termiczne będzie utrzymywać się pomiędzy ciepłem i komfortem lub w przedziale komfortu; na wschodnim wybrzeżu będzie odczuwalnie chłodno. Wieczorem na wschodzie, krańcach północnych, północnym zachodzie i miejscami na południowym zachodzie odczucie termiczne będzie utrzymywać się w przedziale komfortu lub na granicy komfortu i ciepła, w pozostałej części kraju – w przedziale ciepła.

Ocena warunków biometeorologicznych

W godzinach porannych na przeważającym obszarze Polski zwiększony dopływ światła słonecznego, może wpływać korzystnie na nastrój i sprawność psychofizyczną wielu osób. Jednak w napływającym z północnego zachodu chłodniejszym powietrzu osoby wrażliwe na bodźce pogodowe mogą mieć trudności ze skupieniem uwagi, zwłaszcza we wschodniej części kraju. Na zachodzie po południu u osób skłonnych do meteoropatii mogą wystąpić objawy wzmożonej senności.

Rekomendacje

Utrzymująca się nadal sucha pogoda i łagodne warunki termiczne będą sprzyjać spacerom i innym formom aktywności na otwartym terenie. Uwaga – wychodząc z domu, zwłaszcza w celach rekreacyjnych, wskazane jest sprawdzenie, czy aktualny stan jakości powietrza sprzyja przebywaniu na zewnątrz. Planując dłuższy pobyt w plenerze należy zaopatrzyć się w dobrej jakości okulary słoneczne chroniące oczy przed promieniowaniem UV oraz zadbać o osłonięcie głowy przed nadmiernym nagrzewaniem przez słońce. Nie można zapominać również o ochronie skóry przy użyciu odpowiednio dobranych do karnacji kosmetyków z filtrami UV (patrz zakładka „Indeks UV” na stronie głównej Pogodynki); konieczne jest unikanie opalania się w godzinach okołopołudniowych. Na południowym zachodzie kraju w ciągu dnia należy dbać o systematyczne uzupełnianie wody traconej z organizmu wraz z potem.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  20.04.2018 ,  Biomet
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms