PL | EN
28.06.2017
04:15
21:03  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  27.06.2017 ,  Warszawa
Grzegorz Kaliński

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 28.06.2017

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 28.06.2017

W całej Polsce przez cały dzień pogoda będzie niekorzystnie wpływać na organizm człowieka.

Ocena sytuacji barycznej

Nad Polskę z zachodu nasunie się zatoka niżowa związana z ośrodkami nad Europą Zachodnią. Tylko początkowo wschód kraju będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia. Z południa na północ kraju będzie się przemieszczał ciepły front atmosferyczny, za którym napływać będzie zwrotnikowa masa powietrza. Ciśnienie atmosferyczne będzie spadać. W dzień zachmurzenie na Pomorzu będzie duże, w Polsce południowo-wschodniej małe, natomiast na pozostałym obszarze kraju umiarkowane. Prawie w całym kraju mogą występować burze z intensywnymi opadami deszczu i gradem, jednak na południowym wschodzie kraju prawdopodobieństwo ich występowania jest najniższe. Wiatr przeważnie będzie umiarkowany, na zachodzie gdzieniegdzie słaby, w czasie burz i na krańcach południowo-wschodnich porywisty.

Warunki biotermiczne

W nocy i w dzień postępować będzie ocieplenie – w północno-zachodniej połowie kraju warunki termiczne zmienią się na cieplejsze w porównaniu do wcześniejszej doby. W ciągu dnia (a zwłaszcza w godzinach okołopołudniowych) w Polsce środkowej i na zachodzie występować będzie silne obciążenie organizmu człowieka gorącem; na pozostałym obszarze kraju, prócz krańców północnych i północno-wschodnich, obciążenie gorącem będzie umiarkowane. Rano warunki termiczne na południu kraju będą odczuwane jako ciepłe, na wybrzeżu jako chłodne, a na pozostałym obszarze kraju jako komfortowe (tylko na północnym wschodzie możliwe odczucie na granicy chłodu i komfortu). W dzień przeważać będzie odczucie gorąca (miejscami w Polsce południowo-wschodniej może występować odczucie na pograniczu gorąco i bardzo gorąco lub w przedziale bardzo gorąco), jedynie na wybrzeżu i na krańcach północno-wschodnich może być odczuwalnie ciepło. Wieczorem na wybrzeżu przeważać będzie odczucie komfortu termicznego, na krańcach zachodnich, północno-wschodnich i w Polsce południowo-zachodniej – odczucie ciepła, zaś na pozostałym obszarze kraju odczucie gorąca. W ciągu dnia na zachodzie i lokalnie na wschodzie, a wieczorem na zachodzie, w centrum i na wschodzie prognozowane jest występowanie odczucia duchoty.

Ocena warunków biometeorologicznych

Burze mogące występować w nocy na południu i w centrum kraju mogą niekorzystnie wpływać na jakość nocnego wypoczynku (problemy z zasypianiem, sen niespokojny). W ciągu dnia bodźcowa pogoda zatoki niżu z frontem atmosferycznym i towarzyszące jej warunki termiczne obciążające układ termoregulacji człowieka, w całym kraju w dalszym ciągu mogą wywoływać objawy pogorszonego samopoczucia, senności i znużenia. Ponadto osoby wrażliwe na bodźce pogodowe, w czasie występowania burz, mogą odczuwać drażliwość.

Rekomendacje

W ciągu dnia w Polsce środkowej i na zachodzie, a szczególnie w rejonie występowania odczucia duchoty, należy unikać podejmowania intensywnego wysiłku fizycznego poza pomieszczeniami klimatyzowanymi; w najcieplejszej porze dnia zaleca się wypoczywanie w miejscach klimatyzowanych, bądź zacienionych i przewiewnych. Należy pamiętać o systematycznym uzupełnianiu wody traconej z organizmu na skutek pocenia się (patrz zakładka „Straty wody z organizmu”). Szczególną opieką powinny zostać otoczone małe dzieci, osoby osłabione, chore i w podeszłym wieku, gdyż są one najbardziej narażone na odwodnienie, którego skutkiem może być udar cieplny. Podejmując aktywność na zewnątrz należy zaopatrzyć się w odzież chroniącą przed porywistym wiatrem i deszczem. Ze względu na warunki sprzyjające rozwojowi gwałtownych burz bezwzględnie należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w czasie występowania niebezpiecznych zjawisk pogodowych.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  27.06.2017 ,  Warszawa
Grzegorz Kaliński

Pokaż szczegóły
sms