PL | EN
29.04.2017
05:06
20:00  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  28.04.2017 ,  Biomet
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 30.04.2017

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 30.04.2017

Na obszarze Polski dominować będzie obojętna lub korzystna biotropia pogody. Pod koniec dnia na krańcach południowo-wschodnich warunki biometeorologiczne zaczną ulegać pogorszeniu.

Ocena sytuacji barycznej

W nocy Polska będzie w klinie wyżowym sięgającym znad południowej Norwegii. W dzień na północy kraju rozbuduje się centrum wyżu. Nad Polską zalegać będzie chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego, w dzień nad południową część kraju zacznie napływać cieplejsze powietrze polarno-morskie. Wystąpią nieznaczne wahania ciśnienia atmosferycznego (pod koniec doby – spadek). W dzień prognozowane jest w Polsce zachmurzenie małe i umiarkowane (na ogół bez opadów). Wiatr będzie słaby i umiarkowany.

Warunki biotermiczne

Warunki termiczne w Polsce rano i w ciągu dnia będą nieco cieplejsze, niż w poprzedniej dobie (będzie bardziej sucho, zanikną porywy wiatru). Występowanie umiarkowanego obciążenia organizmu człowieka zimnem prognozowane jest rano jedynie na krańcach północno-zachodnich, ale wieczorem - na przeważającym obszarze kraju, prócz południowego wschodu. W godzinach porannych środowisko termiczne w Polsce odczuwane będzie na ogół jako zimne (miejscami, zwłaszcza na zachodzie – jako bardzo zimne), jedynie na południowym wschodzie – na granicy zimna i chłodu lub jako chłodne. W ciągu dnia dominować będzie odczucie chłodu, prócz krańców wschodnich, gdzie odczucie termiczne będzie utrzymywać się na granicy chłodu i komfortu lub w przedziale komfortu; w godzinach okołopołudniowych na przeważającym obszarze kraju (prócz wybrzeża) odczucie termiczne będzie utrzymywać się pomiędzy chłodem i komfortem lub w przedziale komfortu. Wieczorem w województwach północnych, zachodnich i południowych, po woj. małopolskie i świętokrzyskie, warunki termiczne odczuwane będą jako zimne lub na granicy zimna i chłodu, w pozostałej części kraju – jako chłodne.

Ocena warunków biometeorologicznych

Od rana do wieczora dominować będą w Polsce obojętne warunki biometeorologiczne. W ciągu dnia suche, pogodne środowisko wyżu oraz komfortowe warunki termiczne mogą wpływać przejściowo korzystnie na nastrój i sprawność psychofizyczną. Wieczorem na krańcach południowo-wschodnich u osób wrażliwych na bodźce pogodowe może pojawić się pogorszenie samopoczucia.

Rekomendacje

Rano na krańcach północno-zachodnich, wieczorem - na przeważającym obszarze Polski, planując dłuższy pobyt na otwartym terenie, należy pamiętać o zabezpieczeniu przed wychłodzeniem głowy i kończyn. W ciągu dnia pogoda w kraju będzie sprzyjać spacerom i innym formom relaksu na otwartym terenie.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  28.04.2017 ,  Biomet
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms