PL | EN
19.02.2018
06:40
16:58  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  16.02.2018 ,  Biomet
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 19.02.2018

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 19.02.2018

Na przeważającym obszarze Polski prognozowane są warunki biometeorologiczne obojętne i przejściowo korzystne dla organizmu człowieka. Niekorzystna biotropia pogody spodziewana jest w godzinach porannych w zachodniej połowie kraju, na Warmii i na Mazowszu oraz wieczorem na wybrzeżu i na krańcach północo-zachodnich.

Ocena sytuacji barycznej

Polska znajdować się będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia. Nadal napływać będzie chłodna masa powietrza polarnego morskiego. W ciągu dnia prognozowane jest w Polsce zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami; wystąpienie opadów deszczu ze śniegiem możliwe jest gdzieniegdzie na północnym zachodzie. Wiatr będzie słaby, tylko okresowo umiarkowany, jedynie na wybrzeżu - na ogół umiarkowany.

Warunki biotermiczne

Występowanie silnego obciążenia organizmu człowieka zimnem prognozowane jest rano na wybrzeżu oraz wieczorem – w pasie od wybrzeża i Warmii, przez cebtrum, po województwa południowo-wschodnie. Rano i wieczorem na pozostałym obszarze Polski, w ciagu dnia - na przeważającym obszarze kraju, prócz krańców wschodnich, bedzie występować umiarkowane obciążenie organizmu zimnem. Rano na wybrzeżu oraz w regionach południowych Polski przeważać będzie odczucie zimna, na pozostałym obszarze kraju odczucie termiczne będzie utrzymywać się na granicy zimna i chłodu lub w przedziale chłodu. Jedynie na krańcach północno-wschodnich, rano i w ciągu dnia, przy bardzo słabym wietrze i po zastosowaniu odpowiedniej odzieży może wystąpić odczucie komfortu termicznego. W ciągu dnia warunki termiczne na przeważającym obszarze kraju odczuwane będą jako chłodne, a wieczorem - na granicy zimno i chłodno. Jedynie na krańcach północnych i południowo-wschodnich wieczorem może dominować odczucie zimna.

Ocena warunków biometeorologicznych

W pierwszej połowie doby od zachodu obserwowany będzie wzrost zachmurzenia, wystąpią umiarkowane spadki cienienia atmosferycznego i zawartości tlenu w powietrzu atmosferycznym. U osób wrażliwych na bodźce pogodowe może to powodować pogorszenie nastroju i objawy senności. Od rana na krańcach wschodnich, a w Polsce południowej w ciągu dnia, wraz ze zmniejszeniem zachmurzenia pogoda wpływać będzie obojętnie a nawet korzystnie na sprawność psychofizyczną i ogólne samopoczucie, co będzie sprzyjać podejmowaniu aktywności na zewnątrz.

Rekomendacje

Od rana do wieczorem na obszarze całej Polski, zamierzając wyjść na otwarty teren, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu przed wychłodzeniem głowy i kończyn. Planując w ciągu dnia spacery, czy inne formy rekreacji w otwartej przestrzeni, należy koniecznie sprawdzić aktualny stan jakości powietrza (jest to szczególnie ważne w przypadku przebywania na zewnątrz małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku).

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  16.02.2018 ,  Biomet
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms