PL | EN
05.12.2016
07:27
15:26  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  02.12.2016 ,  Warszawa
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 05.12.2016

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 05.12.2016

Na północy i wschodzie Polski przeważać będzie niekorzystna biotropia pogody, ale w ciągu dnia możliwa jest przejściowa poprawa. Na pozostałym obszarze kraju, na ogół obojętne warunki biometeorologiczne (na południowym zachodzie przejściowo korzystne), wieczorem ulegną pogorszeniu.

Ocena sytuacji barycznej

Polska pozostanie na skraju wyżu z ośrodkiem w rejonie Morza Czarnego, jedynie północne krańce dostaną się pod wpływ skraju niżu znad Finlandii. Do kraju napływać będzie z zachodu nieco cieplejsze powietrze polarno-morskie. Ciśnienie atmosferyczne zacznie spadać. W ciągu dnia przewidywane jest w Polsce zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na wybrzeżu wzrastające do dużego i tu możliwe są miejscami przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Wiatr będzie na ogół słaby, nad morzem umiarkowany i okresami porywisty.

Warunki biotermiczne

Występowanie silnego obciążenia organizmu człowieka zimnem przewidywane jest rano w województwach północnych, wschodnich i południowo-wschodnich, w ciągu dnia na Suwalszczyźnie i zachodnim wybrzeżu, wieczorem w całej Polsce. Rano i w ciągu dnia na pozostałym obszarze kraju będzie utrzymywać się umiarkowane obciążenie organizmu zimnem. W godzinach porannych środowisko termiczne odczuwane będzie we wschodniej połowie Polski przeważnie jako zimne (na krańcach południowo-wschodnich - miejscami jako bardzo zimne), w zachodniej połowie kraju – na granicy zimna i chłodu lub jako chłodne. W ciągu dnia na południu, wschodzie oraz północnym wschodzie nadal przeważać będzie odczucie zimna, na pozostałym obszarze kraju – odczucie chłodu. Wieczorem dominować będzie odczucie zimna, jedynie na wybrzeżu oraz miejscami na Pomorzu możliwe jest odczucie chłodu.

Ocena warunków biometeorologicznych

Stabilne środowisko wyżu może korzystnie wpływać na nocny wypoczynek zapewniając głęboki, zdrowy sen (zwłaszcza w zachodniej części Polski). Rano na północy i na wschodzie niekorzystna biotropia pogody będzie związana głównie z silnym obciążeniem zimnem organizmu człowieka. Na południowym zachodzie zwiększony dopływ światła słonecznego oraz łagodne środowisko termiczne mogą wpływać przejściowo korzystnie na nastrój i sprawność psychofizyczną. Stopniowo jednak warunki biometeorologiczne na obszarze Polski będą ulegały pogorszeniu, co u osób wrażliwych na bodźce atmosferyczne może przejawiać się wzmożona sennością.

Rekomendacje

Rano w województwach północnych, wschodnich i południowo-wschodnich, w ciągu dnia na Suwalszczyźnie i zachodnim wybrzeżu, wieczorem w całej Polsce w razie konieczności dłuższego pobytu na zewnątrz, zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej i zastosowanie odzieży o odpowiednio zwiększonych właściwościach izolacyjnych (patrz – zakładka „Izolacyjność odzieży” na stronie Biometeo Pogodynki); wskazane jest też ograniczenie pobytu w terenie otwartym małych dzieci oraz osób osłabionych i w podeszłym wieku. Rano i w ciągu dnia na pozostałym obszarze kraju planując dłuższy pobyt na zewnątrz, należy pamiętać o zabezpieczeniu przed wychłodzeniem głowy i kończyn.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  02.12.2016 ,  Warszawa
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms