PL | EN
24.04.2019
05:17
19:51  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  23.04.2019 ,  Biomet
Joanna Wieczorek

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 24.04.2019

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 24.04.2019

Na krańcach zachodnich i południowych Polski początkowo obojętne warunki biometeorologiczne ulegną pogorszeniu. Na pozostałym obszarze niekorzystne warunki w ciągu dnia ulegną poprawie wieczorem. W środę korzystny wpływ pogody na organizm człowieka zaznaczy się jedynie rano na północnym wschodzie.

Warunki biotermiczne

W środę będzie odczuwalnie cieplej niż w poprzednich dniach. Rano na przeważającym obszarze Polski dominować będzie jeszcze odczucie chłodno. W ciągu dnia i wieczorem subiektywne odczucie termiczne kształtować się będzie w przedziale od komfortowo do ciepło (mapa).

Ocena warunków biometeorologicznych

W środę pogoda w Polsce kształtowana będzie pod wpływem niżu z rejonu Irlandii. Jedynie na północnym wschodzie na początku doby zaznaczy się jeszcze wpływ wyżu i związanej z nim korzystnej biotropii suchej i słonecznej pogody. Na północy i wchodzie Polski w ciągu doby zaznaczy się spadek ciśnienia atmosferycznego, zwłaszcza na krańcach północnych, i wzrost prędkości wiatru. Silny i porywisty wiatr będzie silnie bodźcowo oddziaływał na układ nerwowy organizmu człowieka. Osoby wrażliwe na zmiany bodźców atmosferycznych mogą odczuwać niepokój i drażliwość. Negatywny wpływ wietrznej pogody osłabnie w drugiej połowie dnia. Na zachodzie i południu Polski pochmurna i wilgotna pogoda, zwłaszcza w pierwszej części dnia, będzie miała negatywny wpływ na nastrój. Napływ cieplejszej masy powietrza będzie miał niekorzystny wpływ na sprawność psychofizyczną, co może objawiać się wydłużonym czasem reakcji. Meteoropaci mogą również odczuwać senność, zwłaszcza w drugiej części dnia.

Rekomendacje

W ciągu całego dnia pogoda zachęcać będzie do rekreacji w terenie otwartym. Aktywność na zewnątrz ma na ogół korzystny wpływ na budowanie ogólnej sprawności organizmu, uzupełnianie niedoboru witaminy D3 i niwelowanie objawów senności. Jedynie w ciągu dnia, ze względu na silny i porywisty wiatr, może być wskazane ograniczenie pobytu osób wrażliwych (najmłodszych i rekonwalescentów). W ciągu dnia, przy zwiększonym dopływie promieniowania słonecznego, indeks promieniowania UV może osiągnąć wartości średnie. Należy zadbać o ochronę oczu i nakrycie głowy, pamiętając zwłaszcza o najmłodszych. Mimo napływu cieplejszej masy powietrza warunki termiczne w ciągu doby będą zróżnicowane. Silny wiatr stanowił będzie czynnik ochładzający, stąd temperatura odczuwalna będzie niższa niż prognozowana temperatura powietrza. Na krańcach wschodnich i wybrzeżu może nie przekroczyć 10°C (mapa). Wychodząc z domu rano należy pamiętać o dodatkowej warstwie odzieży, w tym chroniącej przed wiatrem. Na wybrzeżu w ciągu całego dnia niezbędna do zachowania komfortu termicznego będzie odzież o izolacyjności powyżej 1 clo (mapa).

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  23.04.2019 ,  Biomet
Joanna Wieczorek

Pokaż szczegóły
sms