PL | EN
21.08.2019
05:27
19:50  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  20.08.2019 ,  Biomet
Jakub Szmyd

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 21.08.2019

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 21.08.2019

W Polsce dominować będą niekorzystne warunki biometeorologiczne. W drugiej połowie dnia na zachodzie kraju oczekiwana jest stopniowa poprawa niekorzystnej biotropii pogody do obojętnej.

Warunki biotermiczne

Na większości obszaru Polski warunki termiczne zmienią się na wyraźnie chłodniejsze w porównaniu do wcześniejszej doby. Umiarkowane obciążenie organizmu człowieka gorącem może wystąpić jedynie lokalnie w godzinach okołopołudniowych na zachodzie i południowym zachodzie kraju (mapa). Subiektywne odczucie termiczne będzie kształtowało się rano w zakresie od zimno (na Suwalszczyźnie, Podlasiu i Dolnym Śląsku) do ciepło (na Polesiu i Wyżynie Lubelskiej). W ciągu dnia i wieczorem wystąpi odczucie chłodno, komfortowo i ciepło (mapa). Rano we wschodniej części województwa lubelskiego i podkarpackiego możliwe jest uczucie parności.

Ocena warunków biometeorologicznych

W nocy prognozowane intensywne opady deszczu i burze, zwłaszcza w pasie od Śląska i Małopolski przez centrum kraju po Podlasie, mogą powodować zakłócenia snu. W Polsce południowo wschodniej kolejną już noc niekorzystnie na jakość nocnego wypoczynku będzie wpływało zbyt ciepłe środowisko termiczne oraz uczucie parności, które może utrzymywać się do godzin porannych. Rano w całej Polsce występować będą niekorzystne warunki biometeorologiczne. Pochmurna, wietrzna pogoda z opadami deszczu, związana z zatoką niżową i pofalowanym frontem atmosferycznym, będzie niekorzystnie wpływała na nastrój i sprawność psychofizyczną. Negatywnie na organizm człowieka będą oddziaływać również zmiany ciśnienia atmosferycznego (najpierw spadek, później wzrost), a także istotny wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu, który u meteoropatów może objawiać osłabieniem zdolności skupienia uwagi. U osób wrażliwych na bodźce meteorologiczne w rejonach występowania porywów wiatru mogą pojawiać się objawy niepokoju. W ciągu dnia Polska od zachodu dostanie się pod wpływ rozbudowującego się klina wyżu, co przyczyni się do stopniowej poprawy warunków biometeorologicznych. Na krańcach zachodnich obojętna biotropia pogody może wystąpić już w godzinach okołopołudniowych.

Rekomendacje

Przez większą część dnia, zwłaszcza rano, niekorzystne warunki biometeorologiczne nie będą sprzyjały spacerom i innym formom rekreacji na terenie otwartym. Porywisty wiatr będzie zwiększał odczucie chłodu, sprawiając, że temperatura odczuwalna w godzinach okołopołudniowych na północnym wschodzie kraju i w centrum wyniesienie niewiele ponad 10°C (mapa). Warto jednak pamiętać, że podejmowanie aktywności w przestrzeni otwartej również w czasie mało korzystnych warunków pogodowych może łagodzić przewidywane objawy osłabienia zdolności koncentracji uwagi. W związku z możliwością wystąpienia opadów przed wyjściem z domu należy zaopatrzyć się w parasol i odzież chroniącą przed deszczem.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  20.08.2019 ,  Biomet
Jakub Szmyd

Pokaż szczegóły
sms