PL | EN
11.12.2017
07:33
15:25  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  08.12.2017 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 11.12.2017

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 11.12.2017

W całej Polsce przez cały dzień występować będą niekorzystne warunki biometeorologiczne.

Ocena sytuacji barycznej

Pogodę w Polsce będzie kształtować głęboki niż znad Europy zachodniej. W godzinach porannych Polska północno-wschodnia będzie w zasięgu ciepłego frontu atmosferycznego, który odsunie się na wschód, pozostawiając Polskę w polarnej morskiej masie powietrza. Jednak w godzinach okołopołudniowych nad obszar kraju od południa zacznie nasuwać się kolejny ciepły front atmosferyczny, za którym napłynie cieplejsze powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Ciśnienie atmosferyczne będzie spadać. Zachmurzenie będzie duże. W Polsce północno-wschodniej i wschodniej oraz na wschodnim Pomorzu występować będą opady deszczu ze śniegiem, gdzieniegdzie na zachodzie możliwe opady mżawki, natomiast na pozostałym obszarze kraju będzie padał deszcz. Wiatr będzie umiarkowany, na wybrzeżu i południowym wschodzie dość silny, w całej Polsce (prócz północnego wschodu) porywisty.

Warunki biotermiczne

Niemal w całej Polsce nastąpi znaczne ocieplenie w porównaniu do wcześniejszej doby. Silne obciążenie organizmu człowieka występować będzie rano prawie w całej Polsce (prócz zachodu, Małopolski i województwa świętokrzyskiego), a w ciągu dnia jedynie na krańcach południowo-wschodnich i lokalnie na wschodnim wybrzeżu. Na pozostałym obszarze kraju, od rana do wieczora, obciążenie zimnem będzie umiarkowane. Rano na południowym zachodzie i krańcach północnych (prócz zachodniego wybrzeża) warunki termiczne będą odczuwane jako zimne, w Polsce południowej i południowo-wschodniej na granicy zimna i chłodu, a na pozostałym obszarze kraju jako chłodne. W ciągu dnia na wybrzeżu, w Polsce północno-wschodniej, wschodniej i na Dolnym Śląsku będzie odczuwalnie chłodno, na południu kraju będzie odczuwalnie komfortowo, natomiast na pozostałym obszarze kraju odczucie termiczne będzie się utrzymywać na granicy chłodu i komfortu. Wieczorem dominować będzie odczucie komfortu termicznego (na zachodzie, Pomorzu i w centrum kraju odczucie będzie na granicy chłodu i komfortu, natomiast na południu i południowym wschodzie odczucie będzie się utrzymywało na pograniczu komfortu i ciepła), jedynie na wybrzeżu i w Polsce północno-wschodniej prognozowane jest występowanie odczucia chłodu.

Ocena warunków biometeorologicznych

Pochmurna i wietrzna pogoda z opadami deszczu ze śniegiem i deszczu oraz towarzyszące jej znaczne ocieplenie będą niekorzystnie wpływać na nastrój i sprawność psychofizyczną. U meteoropatów mogą występować wzmożone dolegliwości bólowe. U osób wrażliwych na bodźce pogodowe mogą występować objawy senności i wydłużenia czasu reakcji. Osoby ze skłonnością do meteoropatii, w rejonach występowania porywistego wiatru, mogą dodatkowo odczuwać objawy niepokoju.

Rekomendacje

Rano prawie w całej Polsce (prócz zachodu, Małopolski i województwa świętokrzyskiego), a w ciągu dnia jedynie na krańcach południowo-wschodnich i lokalnie na wschodnim wybrzeżu, w razie konieczności dłuższego pobytu na zewnątrz, zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej i stosowanie odzieży o odpowiednio zwiększonych właściwościach izolacyjnych. Na pozostałym obszarze kraju od rana do wieczora należy pamiętać o zabezpieczeniu przed wychłodzeniem głowy i kończyn. Dodatkowo zalecane jest stosownie odzieży chroniącej przed porywistym wiatrem i opadami deszczu ze śniegiem i deszczu.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  08.12.2017 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Pokaż szczegóły
sms