PL | EN
14.08.2018
05:16
20:04  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  13.08.2018 ,  Biomet
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 14.08.2018

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 14.08.2018

Na obszarze Polski dominować będzie niekorzystna biotropia pogody. Na krańcach północno-wschodnich, początkowo obojętne warunki biometeorologiczne, w ciągu dnia szybko ulegną pogorszeniu. Po południu od zachodu kraju niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka zacznie słabnąć.

Ocena sytuacji barycznej

Polska będzie w zasięgu niżu wędrującego znad Morza Północnego przez Danię nad południową Szwecję. Związany z niżem chłodny front atmosferyczny, poprzedzony strefą zbieżności, przemieści się z zachodu na wschód kraju. Napłynie za nim chłodniejsze powietrze polarne morskie. W nocy ciśnienie atmosferyczne nieznacznie spadnie, w dzień od zachodu kraju - zacznie rosnąć. W ciągu dnia prognozowane jest w Polsce zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami będą występować przelotne opady deszczu i burze, także z gradem. Najgroźniejsze zjawiska wystąpią na południu i wschodzie kraju. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wybrzeżu - okresami dość silny, w porywach do 65 km/godz.; w czasie burz porywy wiatru - do 90 km/godz.

Warunki biotermiczne

W zachodniej połowie Polski warunki termiczne zmienią się na chłodniejsze, w porównaniu z poprzednią dobą. Występowanie umiarkowanego obciążenia organizmu człowieka gorącem przewidywane jest w ciągu całego dnia tylko w województwach wschodnich i południowo-wschodnich; w godzinach okołopołudniowych możliwe jest wystąpienie silnego obciążenia cieplnego organizmu. Rano środowisko termiczne odczuwane będzie na wybrzeżu i w województwach zachodnich pomiędzy chłodem i komfortem lub jako komfortowe, na pozostałym obszarze Polski - na granicy komfortu i ciepła lub jako ciepłe; na wschodzie – możliwa duchota. W dzień w zachodniej połowie Polski dominować będzie odczucie ciepła, za wyjątkiem wybrzeża, gdzie odczuwany będzie na ogół komfort, a we wschodniej połowie kraju odczucie termiczne będzie utrzymywać się na granicy ciepła i gorąca lub w przedziale gorąca (w godzinach okołopołudniowych miejscami będzie odczuwalnie bardzo gorąco); na wschodzie dokuczać może nadal duchota, a na północnym wschodzie – także parność. Wieczorem na przeważającym obszarze Polski będzie odczuwalnie ciepło, tylko na zachodzie i na krańcach północnych odczucie termiczne będzie utrzymywać się na granicy ciepła i komfortu lub w przedziale komfortu.

Ocena warunków biometeorologicznych

Na przeważającym obszarze Polski zbyt ciepłe warunki termiczne mogą obniżyć jakość nocnego wypoczynku (sen płytki). Mieszkańcom województw zachodnich sen może zakłócać także występowanie burz. Niedostatek wypoczynku po upalnym dniu może skutkować uczuciem zmęczenia już w godzinach porannych. W dzień burze, pojawiające się głównie we wschodniej połowie kraju, mogą być przyczyną drażliwości u osób skłonnych do meteoropatii. W województwach wschodnich gorące i bardzo gorące, duszne, a miejscami – parne, warunki termiczne będą wpływać niekorzystnie na sprawność psychofizyczną, co u wielu osób może przejawiać się ospałością, wydłużeniem czasu reakcji, obniżeniem motywacji do podejmowania aktywności fizycznej i intelektualnej. Na zachodzie kraju, gdzie zacznie napływać chłodne powietrze, osoby wrażliwe na bodźce atmosferyczne mogą mieć trudności ze skupieniem uwagi. U meteoropatów możliwe są bóle.

Rekomendacje

Na obszarze całej Polski, planując dłuższy pobyt w przestrzeni otwartej, należy zabezpieczyć się przed opadami deszczu, a we wschodniej połowie kraju – pamiętać o zasadach zachowania się podczas występowania burzy. W centrum i na wschodzie Polski w godzinach okołopołudniowych wskazane jest unikanie intensywnej aktywności fizycznej na otwartym terenie. Należy też zrezygnować z opalania się w najcieplejszej porze dnia. Zaleca się odpoczynek w miejscach zacienionych i przewiewnych lub w pomieszczeniach klimatyzowanych; szczególną troską powinno się otoczyć małe dzieci, osoby chore, osłabione i w podeszłym wieku, których organizmy są bardzo podatne na odwodnienie i przegrzanie, co może doprowadzić do udaru cieplnego. Konieczne jest systematyczne uzupełnianie wody traconej z organizmu wraz z nasilonym w czasie upału wydzielaniem potu (patrz zakładka „Straty wody z organizmu”).

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  13.08.2018 ,  Biomet
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms