PL | EN
23.02.2017
06:31
17:06  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  23.02.2017 ,  Biomet
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 24.02.2017

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 24.02.2017

W ciągu najbliższej doby warunki biometeorologiczne w Polsce będą nadal na ogół niekorzystne. Wieczorem od zachodu kraju niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka zacznie słabnąć.

Ocena sytuacji barycznej

Polska będzie pod wpływem niżu, którego ośrodek będzie się przesuwał z zachodu na wschód przez Bałtyk i północną część Polski. Z północnego zachodu na południowy wschód będą się przemieszczać się szybko dwa kolejne fronty chłodne, za którymi napłynie znacznie chłodniejsze powietrze polarno-morskie, a w ciągu dnia nad północny wschód kraju - jeszcze chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego. Przewiduje się początkowo spadek, a następnie szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego. W ciągu dnia przewidywane jest w Polsce zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresami opady deszczu, od północy kraju przechodzące w opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu (wysoko w górach - okresami opady śniegu). Lokalnie możliwe jest wystąpienie burzy. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, miejscami silny, porywisty (w porywach - w północno-zachodniej części kraju do 70 km/godz., w centrum i na południu do 90 km/godz., a na zachodzie rano miejscami do 100 km/godz., stopniowo słabnący; wysoko w górach - porywy początkowo do 130 km/godz., w ciągu dnia wiatr stopniowo słabnący). Miejscami możliwe są zawieje śnieżne.

Warunki biotermiczne

Warunki termiczne w Polsce zmienią się na chłodniejsze, niż w poprzedniej dobie, gdyż zacznie napływać nad obszar kraju zimne powietrze z północy i zwiększy się prędkość wiatru. Występowanie silnego obciążenia organizmu człowieka zimnem przewidywane jest rano na przeważającym obszarze Polski, prócz północnego wschodu, wschodniej części Pomorza oraz krańców południowo-wschodnich (na wschodnim wybrzeżu - możliwe wystąpienie bardzo silnego obciążenia), w ciągu dnia – na krańcach północnych oraz miejscami w południowej połowie Polski, wieczorem – głównie na krańcach północnych, ale też miejscami na pozostałym obszarze kraju, zwłaszcza na południowym wschodzie. W pozostałej części Polski od rana do wieczora spodziewane jest występowanie umiarkowanego obciążenia organizmu zimnem. W godzinach porannych środowisko termiczne na przeważającym obszarze kraju odczuwane będzie jako zimne (na wybrzeżu i na południowym zachodzie – na granicy bardzo zimno i zimno), tylko na wschodzie i północnym wschodzie – na granicy zimna i chłodu lub jako chłodne. W ciągu dnia nadal dominować będzie odczucie zimna, za wyjątkiem krańców wschodnich, gdzie przeważać będzie odczucie chłodu. Wieczorem w całym kraju będzie na ogół odczuwalnie zimno, jedynie miejscami na wschodzie odczucie termiczne może utrzymywać się na granicy zimna i chłodu.

Ocena warunków biometeorologicznych

Na obszarze całej Polski dość silny i silny, porywisty wiatr może zakłócać nocny wypoczynek (trudności z zasypianiem, sen niespokojny). W ciągu dnia silnie bodźcowa pogoda (napływ zimnego powietrza, porywisty wiatr, szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego, zmienne zachmurzenie) może nadmiernie pobudzać system nerwy osób wrażliwych na bodźce atmosferyczne, co będzie przejawiać się niepokojem, drażliwością, osłabieniem zdolności koncentracji uwagi. Pod koniec dnia na zachodzie objawy niekorzystnego wpływu pogody na organizm człowieka mogą osłabnąć.

Rekomendacje

Rano na przeważającym obszarze kraju, prócz północnego wschodu, wschodniej części Pomorza oraz krańców południowo-wschodnich, w ciągu dnia – na krańcach północnych oraz miejscami w południowej połowie Polski, wieczorem – głównie na krańcach północnych i na południowym wschodzie, w razie konieczności dłuższego pobytu na zewnątrz, zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej i zastosowanie odzieży o odpowiednio zwiększonych właściwościach izolacyjnych (patrz – zakładka „Izolacyjność odzieży” na stronie Biometeo Pogodynki). W pozostałej części Polski od rana do wieczora planując dłuższy pobyt na otwartym terenie należy pamiętać o zabezpieczeniu przed wychłodzeniem głowy i kończyn. W całej Polsce od rana do wieczora konieczna będzie odzież chroniąca przed wiatrem i deszczem. Wietrzna pogoda z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem oraz odczuwalnie zimne warunki termiczne nie będą sprzyjać rekreacji w przestrzeni otwartej; szczególnie małe dzieci, osoby osłabione i w podeszłym wieku nie powinny opuszczać na dłużej pomieszczeń zamkniętych.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  23.02.2017 ,  Biomet
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms