PL | EN
16.01.2017
07:34
15:57  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  16.01.2017 ,  Warszawa
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 17.01.2017

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 17.01.2017

Na północy i północnym zachodzie dominować będą warunki biometeorologiczne obojętne dla organizmu człowieka. na pozostałym obszarze kraju utrzyma się przewaga niekorzystnej biotropii pogody, która powinna stopniowo slabnąć.

Ocena sytuacji barycznej

Polska będzie w obszarze siodła barycznego, pomiędzy wyżem z centrum nad krajami Beneluksu a wyżem z centrum nad zachodnią Rosją. Nad Polską będzie zalegać powietrze polarno-morskie. Ciśnienie atmosferyczne będzie rosło. W dzień przewidywane jest zachmurzenie całkowite, miejscami z większymi przejaśnieniami; w województwach północno-zachodnich oraz na Warmii, Mazurach i Podkarpaciu możliwe są również rozpogodzenia. Gdzieniegdzie spodziewane są opady słabego śniegu. W godzinach przedpołudniowych miejscami mogą utrzymywać się mgły. Wiatr będzie na ogół słaby.

Warunki biotermiczne

Występowanie silnego obciążenia organizmu człowieka zimnem przewidywane jest rano na wschodzie i południu, wieczorem w południowej połowie kraju i miejscami na krańcach północnych. Rano i wieczorem na pozostałym obszarze Polski, a w ciągu dnia w całym kraju będzie występować umiarkowane obciążenie organizmu zimnem. Rano środowisko termiczne odczuwane będzie na wschodzie, południu i południowym zachodzie jako zimne lub na granicy zimna i chłodu, na pozostałym obszarze kraju – przeważnie jako chłodne. W ciągu dnia na południowym wschodzie, południu i południowym zachodzie przeważać będzie odczucie zimna, na pozostałym obszarze – odczucie chłodu (miejscami możliwe odczucie na granicy chłodu i komfortu lub w przedziale komfortu). Wieczorem w południowej połowie kraju przeważać będzie odczucie zimna, w północnej połowie odczucie termiczne będzie utrzymywać się w przedziale chłodu lub na granicy chłodu komfortu.

Ocena warunków biometeorologicznych

Utrzymująca się pochmurna, miejscami mglista pogoda będzie wpływać niekorzystnie na nastrój i sprawność psychofizyczną. Ponadto rano i wieczorem będą występować warunki termiczne silnie obciążające termoregulację organizmu człowieka, głównie na południu i południowym wschodzie. Osoby wrażliwe na bodźce atmosferyczne mogą mieć trudności ze skupieniem uwagi.

Rekomendacje

Rano na wschodzie i południu, wieczorem w południowej połowie kraju i miejscami na krańcach północnych, w razie konieczności dłuższego pobytu na zewnątrz, zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej i zastosowanie odzieży o odpowiednio zwiększonych właściwościach izolacyjnych (patrz – zakładka „Izolacyjność odzieży” na stronie Biometeo Pogodynki). Rano i wieczorem na pozostałym obszarze Polski, a w ciągu dnia w całym kraju, planując dłuższy pobyt w terenie otwartym, należy pamiętać o zabezpieczeniu przed wychłodzeniem głowy i kończyn.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  16.01.2017 ,  Warszawa
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms