PL | EN
19.10.2018
07:07
17:34  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  19.10.2018 ,  Biomet
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 20.10.2018

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 20.10.2018

W województwach lubuskim i wielkopolskim dominować będzie obojętna biotropia pogody. We wschodniej połowie Polski i na południu przeważać będą niekorzystne warunki biometeorologiczne; na północnym zachodzie i częściowo w centrum możliwa jest obojętna biotropia pogody w godzinach porannych, a w województwach południowych, na ogół niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka, osłabnie wieczorem. Na pozostałym obszarze kraju niekorzystna biotropia pogody może zaznaczyć się przejściowo w ciągu dnia (na wybrzeżu) lub w godzinach wieczornych (miejscami w województwie pomorskim oraz w kujawsko-pomorskim i łódzkim).

Ocena sytuacji barycznej

Polska będzie w zasięgu wyżu z centrami nad Niemcami, Wyspami Brytyjskimi i Atlantykiem. Z zachodu napływa chłodne i wilgotne powietrze polarne morskie. Ciśnienie atmosferyczne nie ulegnie istotnej zmianie. Rano lokalnie na północnym wschodzie kraju możliwa jest zanikająca mgła, ograniczająca widzialność do 200 m. W dzień prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami będą występować słabe opady deszczu. Wiatr będzie na ogół słaby, nad morzem - także umiarkowany i dość silny oraz porywisty.

Warunki biotermiczne

Na obszarze Polski będzie coraz chłodniej. Występowanie umiarkowanego obciążenia organizmu człowieka zimnem przewidywane jest rano na wybrzeżu i na krańcach północno-zachodnich Polski oraz wieczorem na wybrzeżu, a także miejscami w centrum i na południowym zachodzie kraju. W godzinach porannych środowisko termiczne w Polsce odczuwane będzie przeważnie jako chłodne, miejscami na zachodzie – na granicy zimna i chłodu lub jako zimne, a w centrum i na południu, gdzieniegdzie, pomiędzy chłodem i komfortem lub jako komfortowe. W ciągu dnia we wschodniej połowie Polski dominować będzie odczucie komfortu, w zachodniej połowie kraju odczucie termiczne będzie utrzymywać się na granicy komfortu i chłodu lub w przedziale chłodu. Wieczorem na przeważającym obszarze Polski będzie odczuwalnie chłodno; na krańcach południowo-zachodnich możliwe jest odczucie termiczne pomiędzy chłodem i zimnem, a na południowym wschodzie i miejscami na północnym wschodzie – na granicy chłodu i komfortu.

Ocena warunków biometeorologicznych

W rejonach Polski, gdzie w ciągu dnia dominować będzie duże zachmurzenie, niedobór naturalnych bodźców świetlnych może w pływać niekorzystnie na nastrój osób wrażliwych na bodźce atmosferyczne. Na przeważającym obszarze kraju osoby skłonne do meteoropatii mogą mieć także trudności ze skupieniem uwagi.

Rekomendacje

Rano i wieczorem na wybrzeżu, a w godzinach wieczornych także miejscami w centrum i na południowym zachodzie, wychodząc na zewnątrz, należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie przed wychłodzeniem głowy i kończyn, a podczas dłuższego przebywania w przestrzeni otwartej - pamiętać o konieczności zwiększenia intensywności wysiłku fizycznego, aby zapobiegać przemarznięciu.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  19.10.2018 ,  Biomet
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms