PL | EN
17.08.2017
05:21
19:57  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  16.08.2017 ,  Biomet
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 17.08.2017

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 17.08.2017

Na obszarze Polski dominować będzie niekorzystna biotropia pogody. Początkowo obojętne warunki biometeorologiczne przewidywane są na zachodzie oraz na południowym wschodzie i krańcach wschodnich, ale w ciągu dnia szybko ulegną pogorszeniu. Miejscami na wschodnim wybrzeżu i wschodnim Pomorzu niekorzystny na ogół wpływ pogody na organizm człowieka, w ciągu dnia może przejściowo osłabnąć. Na północnym wschodzie, przeważnie niekorzystna biotropia pogody, pod koniec dnia poprawi się do obojętnej.

Ocena sytuacji barycznej

W nocy zachodnia część Polski będzie pod wpływem słabego wyżu z centrum nad Dolnym Śląskiem, pozostały obszar kraju będzie w płytkiej, wypełniającej się zatoce niżowej, w strefie falującego frontu atmosferycznego. W dzień centrum słabnącego wyżu przemieści się nad północny wschód kraju; rozmywający się front atmosferyczny będzie jeszcze oddziaływać na południowym wschodzie i krańcach wschodnich. Napływać będzie powietrze polarno-morskie, ciepłe na południu kraju, chłodniejsze na północy. Ciśnienie atmosferyczne w dzień od zachodu kraju będzie spadać. Rano na zachodzie Polski miejscami będą występować mgły, początkowo lokalnie ograniczające widzialność do 200 m. W dzień prognozowane jest w kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Na wschodzie gdzieniegdzie możliwe są przelotne opady deszczu, a po południu w Karpatach, na krańcach południowo-wschodnich, a także na krańcach północno-wschodnich Polski - burze. Wieczorem słabe opady deszczu pojawią się na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr będzie na ogół słaby, tylko na zachodzie słaby i umiarkowany.

Warunki biotermiczne

Na przeważającym obszarze kraju przez cały dzień prognozowane jest występowanie umiarkowanego obciążenia organizmu człowieka gorącem; w godzinach okołopołudniowych w województwach południowo-zachodnich i częściowo – w centralnych możliwe jest wystąpienie silnego obciążenia gorącem. Rano środowisko termiczne na przeważającym obszarze Polski odczuwane będzie jako komfortowe, na krańcach wschodnich i południowo-wschodnich oraz miejscami w centrum i na Pomorzu wschodnim – na granicy komfortu i ciepła lub jako ciepłe. W ciągu dnia będzie odczuwalnie gorąco, jedynie na wybrzeżu i na północnym zachodzie przeważać będzie odczucie ciepła; w centrum i na wschodzie odczucie termiczne będzie utrzymywać się na granicy gorąco i bardzo gorąco lub w przedziale bardzo gorąco. Wieczorem dominować będzie na obszarze kraju odczucie ciepła, tylko miejscami na wybrzeżu może być odczuwany komfort termiczny; miejscami w centrum, na południu oraz na wschodzie może być nadal odczuwalnie gorąco.

Ocena warunków biometeorologicznych

Miejscami w centrum i na północy Polski wypoczynek nocny może zostać zakłócony przez burze. W ciągu dnia pogoda kształtowana przez odchodzącą na wschód zatokę z frontem atmosferycznym oraz przez kolejną zatokę niżową zbliżającą się od zachodu, może wpływać niekorzystnie na nastrój i sprawność psychofizyczną. U osób wrażliwych na bodźce atmosferyczne możliwa jest wzmożona senność, a także objawy wydłużenia czasu reakcji; w godzinach popołudniowych na wschodzie (w rejonach występowania burz) może pojawić się drażliwość.

Rekomendacje

W centrum, na południu i południowym wschodzie w godzinach okołopołudniowych należy unikać intensywnej aktywności fizycznej; wskazany jest wypoczynek w miejscach zacienionych i przewiewnych lub w pomieszczeniach klimatyzowanych. Należy też odpowiednio uzupełniać wodę traconą z organizmu w procesie wydzielania potu (patrz zakładka - Straty wody z organizmu). We wschodniej połowie kraju, planując pobyt w terenie otwartym, trzeba zaopatrzyć się w środki chroniące przed przemoknięciem oraz pamiętać o zasadach bezpiecznego zachowania podczas występowania burzy.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  16.08.2017 ,  Biomet
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms